Posted on

Afrykańskie mango (african mango) – właściwości i zastosowanie

BioTrendy – African Mango

Tabletki z wyciągiem z nasion afrykańskiego mango (African mangoIrvingia gabonensis) już na początku 2014 roku zadebiutowały w Stanach Zjednoczonych jako sprawdzony sposób na odchudzanie, cieszący się dzięki swojej wysokiej skuteczności bardzo dużą popularnością i stały się hitem wśród tamtejszych suplementów diety. A wszystko to za sprawą dr. Mehmata Oza, który prowadzi talk show „Doktor Oz radzi”, on sam wypróbował suplement z ekstraktem z nasion afrykańskiego mango. Już po niespełna pierwszym miesiącu od rozpoczęcia stosowania jednej tabletki dziennie stracił ok. 3.18 kg, i to bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w swoim jadłospisie, czy ćwiczeń fizycznych. Następnie polecał produkt swoim pacjentom, a także poinformował o swoim nowym odkryciu Oprah Winfrey w jednym z jej programów „Oprah Winfrey show”.

Naukowcy po przeprowadzeniu dokładnych badań byli w stanie potwierdzić działanie ekstraktu z afrykańskiego mango jako skutecznego środka wspomagającego proces odchudzania. Należeli do nich: Julius E Oben, Judith L Ngondi oraz Samuel R Minka z Uniwersytet Jaunde (University of Yaoundé) w Kamerunie, a wyniki ich badań zostały opublikowanie w „Lipids in Health and Disease”. W przeprowadzonym przez nich badaniu wzięło udział w 2005 roku 40 ochotników, spośród których 28 otrzymywało wyciąg z afrykańskiego mango, natomiast pozostałych 12 placebo – wszyscy ochotnicy dostawali tabletki po 1.05g trzy razy dziennie, tuż przed posiłkiem. Po niespełna czterech tygodniach od rozpoczęcia eksperymentu naukowcy zestawili spadek wagi u osób w dwóch grupach i okazało się, że osoby, które spożywały suplement diety zawierający ekstrakt z afrykańskiego mango miały o ok. 5.3% mniejszą masę ciała niż osoby z grupy dostającej placebo – 1.3% mniejsza masa ciała. Poza tym u osób z pierwszej grupy odnotowano znaczący spadek poziomu cholesterolu LDL, trójglicerydów, a także wzrost cholesterolu HDL, natomiast w grupie z placebo nie odnotowano żadnych zmian jeśli chodzi o poziom cholesterolu LDL, trójglicerydów, czy cholesterol HDL.

Ponowne badanie zostało przeprowadzone przez naukowców w 2009 roku z zastosowaniem dużo bardzej zaawansowanego ekstraktu z nasion afrykańskiego mango – oznaczenie: IGOB131. W przeciągu dziesięcio tygodniowego badania wzięły udział sto dwie osoby borykające się z otyłością, bądź nadwagą, które zostały podzielone na dwie grupy: jedna z nich dostawała 150 mg ekstraktu IGOB131, natomiast druga placebo – tabletki spożywane były 2 razy dziennie na ok. 30-60 minut przed posiłkiem. Po zakończeniu badania okazało się, że osoby, które stosowały ekstrakt z nasion afrykańskiego mango (Irvingia gabonensis), miały zdecydowanie lepsze wyniki niż osoby otrzymujące placebo – większa utrata ogólnej masy ciała, przejawiająca się w dużej redukcji tkanki tłuszczowej, obniżony poziom cholesterolu LDL, trójglicerydów, glukozy, adiponektyny, białka C-reaktywnego, a także leptyny we krwi.

SUPLEMENTY DIETY ZAWIERAJĄCE AFRYKAŃSKIE MANGO (1):


(1) Powyższe zestawienie przedstawia najczęściej wybierane produkty w danej kategorii, w ramach serwisu BioTrendy.pl

Powyższe opracowanie przedstawia wiedzę i poglądy jej autorów według stanu na dzień sporządzenia niniejszego opracowania, które zostało przygotowane z zachowaniem należytej rzetelności oraz staranności przy utrzymaniu zasad metodologicznej poprawności, a także obiektywizmu na podstawie ogólnodostępnych informacji, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych według serwisu BioTrendy.pl w dniu publikacji opracowania. Serwis BioTrendy.pl nie gwarantuje jednakże ich kompletności oraz dokładności, w szczególności, w przypadku, gdyby informacje na podstawie, których wspierano się przy sporządzaniu powyższego opracowania okazały się niekompletne, niedokładne lub nie w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Serwis BioTrendy.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz zwartych w nim informacji, czy wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez uprzedniej, pisemnej zgody właścicieli serwisu BioTrendy.pl jest zabronione. Powyższe opracowanie stanowi utwór i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.).Protected by Copyscape

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.