Posted on

CLA (sprzężony kwas linolowy) – właściwości i zastosowanie

BioTrendy - CLA

Kwas linolowy CLA to główny składnik specyfików na odchudzanie. Mimo, że jest on stosunkowo popularny, niewielu z nas wie jakie są jego właściwości. Niektórzy naukowcy twierdzą, że CLA to prawdziwa rewolucja XXI wieku – nie tylko pozwala zwalczyć otyłość, ale również pokonać raka.

Jak na razie badania w tym drugim aspekcie ciągle trwają. O CLA głośno jest nie od wczoraj. Pierwsze badania na temat stężonego kwasu linolowego prowadzone były w latach osiemdziesiątych. Co to tak właściwie jest ten CLA? CLA to sprężony kwas linolowy, zwany również kwasem rumenowym. Związek ten cieszy się niezwykłą popularnością za sprawą swojego działania.

    1. Po pierwsze, a zarazem najważniejsze – kwas CLA zmniejsza masę ciała. Dowodzą temu liczne badania przeprowadzone przez niezależnych naukowców z całego świata. Regularne przyjmowanie suplementów diety zawierających CLA znacząco redukuję masę tkanki tłuszczowej u osób borykających się z nadwagą bądź otyłością. Specjaliści dowodzą, że CLA nie tylko zmniejsza odkładanie się tłuszczu, ale również zwiększa lipolizę, czyli proces rozkładu tkanki tłuszczowej. Warto podkreślić, że kwas ten jest częstym składnikiem suplementów diety dla sportowców. Udowodniono bowiem, że przyspiesza przyrost masy mięśniowej. Mimo, że CLA jest niezwykle skuteczny w szeroko pojętym odchudzaniu, suplementy diety, których skład opiera się właśnie na tym specyfiku sprawdzą się tylko przy odpowiednich nawykach żywieniowych. Obecnie nie ma na świecie leku, który będzie działać na otyłość przy minimum naszej ingerencji. Również przy CLA wymagana jest aktywność fizyczna oraz odpowiednia dieta – nie radykalna, aczkolwiek zdrowa.

    2. Po drugie, CLA obniża poziom cholesterolu we krwi – warto podkreślić, że regularne spożywanie kwasu CLA ma wpływ na cały cholesterol, jaki znajduje się w naszym organizmie – zarówno ten dobry jak i ten zły.

    3. Po trzecie, CLA wykazuje właściwości przeciwmiażdżycowe – kwas CLA nie tylko zapobiega, ale również hamuje istniejące już zmiany miażdżycowe w naczyniach krwionośnych. Możliwe, że dzieje się tak za sprawą lipolizy. Badania w tej kwestii wymagają jeszcze kilku uściśleń.

    4. Po czwarte, CLA działa przeciwnowotworowo – tak właśnie stwierdzili naukowcy, którzy zajmowali się właściwościami CLA w latach osiemdziesiątych. Kwas CLA hamuje proces tworzenia się nowotworów skóry, jelita grubego, żołądka, prostaty, a także sutka.

Ponadto CLA działa na układ immunologiczny Nie tylko wpływa na ogólną wydolność organizmu, ale również zwiększa liczbę białych krwinek we krwi. Niektórzy naukowcy są również przekonani, że CLA nasila mineralizacje kości, co jest niezwykle ważne w przypadku osób cierpiących na osteoporozę. Dlatego też na rynku znajdują się suplementy diety, które oprócz CLA mają również w swoim składzie zwiększone stężenie wapnia.

SUPLEMENTY DIETY ZAWIERAJĄCE CLA (1):


(1) Powyższe zestawienie przedstawia najczęściej wybierane produkty w danej kategorii, w ramach serwisu BioTrendy.pl

Powyższe opracowanie przedstawia wiedzę i poglądy jej autorów według stanu na dzień sporządzenia niniejszego opracowania, które zostało przygotowane z zachowaniem należytej rzetelności oraz staranności przy utrzymaniu zasad metodologicznej poprawności, a także obiektywizmu na podstawie ogólnodostępnych informacji, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych według serwisu BioTrendy.pl w dniu publikacji opracowania. Serwis BioTrendy.pl nie gwarantuje jednakże ich kompletności oraz dokładności, w szczególności, w przypadku, gdyby informacje na podstawie, których wspierano się przy sporządzaniu powyższego opracowania okazały się niekompletne, niedokładne lub nie w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Serwis BioTrendy.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz zwartych w nim informacji, czy wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez uprzedniej, pisemnej zgody właścicieli serwisu BioTrendy.pl jest zabronione. Powyższe opracowanie stanowi utwór i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.).Protected by Copyscape

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.