Catuaba – właściwości i zastosowanie

Catuaba – właściwości i zastosowanie

Catuaba to specjalny napar zrobiony z kory różnorodnych brazylijskich drzew. Bardzo często mylnie nazywa się go herbatą. Zależnie od producenta, catuaba może zawierać inne składniki. W większości przypadków jest to kora Trichilia catigua i Erythroxylum vacciniifolium. Niektóre esencje stworzone zostały w oparciu o takie rośliny jak, Ilex, Micropholis, Phyllanthus, Secondatia, Tetragastris oraz rośliny z gatunku Myrtaceae. Wbrew powszechnej opinii, dostępna na rynku polskim catuaba nie wywodzi się od Erythroxylum catuaba.

Catuaba wśród lokalnej brazylijskiej społeczności nazywana jest również Chuchuhuasha, Tatuaba, Pau de Reposta, Piratancara i Caramuru. Napar ten od zalania dziejów stosowany jest jako lek przeciwbólowy i uspokajający. Tubylcze ludy wierzyły również, iż jest on silnym afrodyzjakiem. Przyjęło się, że catuaba dedykowana jest wyłącznie mężczyznom (poprawa funkcji seksualnych, niwelowanie problemów związanych z erekcją). Nie da się jednak ukryć, że zawarte w składnikach roślinnych substancje oddziałują równie korzystnie na organizm kobiet. Podstawową, a zarazem najważniejszą grupą substancji, jaką zawiera w sobie mieszanka brazylijskich roślin są alkaloidy.

DZIAŁANIE NA ORGANIZM

Jako że catuaba to tak naprawdę mieszanka różnego rodzaju składników, zawarte w nich substancje wykazują szereg pozytywnych właściwości w zakresie całego organizmu. Regularnie spożywana:

 • Stymuluję pracę mózgu i poprawie pamięć oraz koncentrację;
 • Dostarcza energii i poprawia ogólną wydolność organizmu;
 • Wspomaga układ odpornościowy oraz przyczynia się do zwalczania patogenów;
 • Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz przeciwwirusowo;
 • Poprawia cyrkulację krwi, wzmacnia jej komórki, a także wpływa na rozszerzenie i wzmocnienie tętnic.

Dodatkowo catuaba stosowana jest w leczeniu HIV (jako środek pomocniczy). Badania przeprowadzone w 1992 roku przez japońskich naukowców potwierdziły, że zawarte w mieszance roślinnej związki hamują zdolność wirusa HIV do niszczenia komórek organizmu. Oczywiście, nie możemy stosować ich w leczeniu podstawowym – jedynie jako wsparcie.

Catuaba dla mężczyzn: erythroxylum vacciniifolium, jeden ze składników catauby jest bogaty w alkaloidy – cataubinę A, B oraz C. Poprzez stymulację układu nerwowego, związki te poprawiają funkcje seksualne u mężczyzn. Substancje zawarte w mieszance roślinnej mają znaczący wpływ na poprawę napięcia mięśniowego, co bezpośrednio przyczynia się do poprawy potencji. Catuaba niweluje stres pojawiający się u niektórych mężczyzn bezpośrednio przed stosunkiem. Naturalne fitosterole, których jest źródeł mają bardzo podobne działanie do męskich hormonów płciowych – przyczyniają się do zwiększenia ukrwienia ciał jamistych penisa, dzięki czemu jest on bardziej wrażliwy na stymulację. Ta mieszanka roślinna wpływa także na długość i jakość erekcji.

Catuaba – Afrodyzjak: regularnie spożywany napar Catuaba przyczynia się do znacznej poprawy życia seksualnego u panów. Kora brazylijskich drzew podnosi libido oraz dodaje energii i wigoru. Co więcej, jest to naturalny środek na impotencje, a także niepełną erekcję.

Catuaba na infekcje: badania dokonane w 1992 roku przez japońskich naukowców dowodzą, że alkaloidy zawarte w catuabie cechują się wysoką aktywnością przeciwwirusową. W 2004 roku natomiast odkryto, że ekstrakt z Trichilia catigua jest bogaty w składniki wykazujące właściwości przeciwzapalne, prowadzące do zahamowania rozwoju infekcji w ludzkim organizmie. Składniki catuaby są bogate w fitochemikalia odpowiedzialne za zwalczanie ognisk choroby oraz flawonoidy działające rozkurczowo, a dodatkowo uszczelniające naczynia krwionośne. Przyjmowana w niewielkich dawkach może przyczynić się do walki z wirusem HIV.

Catuaba, a zdolności intelektualne: w przypadku osób młodych – uczących się oraz osób starszych – borykających się z problemami wynikłymi z wieku, zaleca się spożywanie wywaru z rana. Catuaba poprawia bowiem ukrwienie mózgu (stymuluje prace mózgu) oraz posiada właściwości pobudzające. Można powiedzieć, że działa podobnie do kawy, jednakże w organizmie utrzymuje się znacznie dłużej. Dodatkowo, napar stymuluje działanie układu nerwowego, dzięki czemu szybciej i efektywniej przyswajamy duże ilości informacji.

Catuaba na depresję: substancje zawarte w składnikach aktywnych catuaby mają duży wpływ na zmianę stanu emocjonalnego człowieka – wykazują działanie antydepresyjne. Dodatkowo są nieocenione, jeśli chodzi o szeroko pojętą nerwowość i wynikłe z tego dolegliwości – zmęczenie, bezsenność, hipochondria. Mimo że stymuluje układ nerwowy, jednocześnie zwiększa produkcję endorfin, sprawiając, że czujemy szczęśliwi.

Catuaba na wieczną młodość: zawarte w wywarze antyoksydanty wykazują silne właściwości antyutleniające. Szybka eliminacja wolnych rodników i zapobieganie tworzeniu się kolejnych pozwala znacznie dłużej zachować zdrowy, młody wygląd.

SUPLEMENTACJA

Catuaba to wywar stworzony na bazie starannie wyselekcjonowanych roślin – głównie kory brazylijskich drzew. Produkt dostępny jest w formie specjalnego suszu do zalewania. Ekstrakt po zaparzeniu przybiera odcień czerwony. Pierwsze pozytywne skutki regularnego spożywania naparu widoczne są już po kilku dniach. Obecnie możemy znaleźć na rynku catuabę również w formie tabletek, herbaty oraz specjalnego proszku.

SUPLEMENTY DIETY ZAWIERAJĄCE CATUABĘ (1):


(1) Powyższe zestawienie przedstawia najczęściej wybierane produkty w danej kategorii, w ramach serwisu BioTrendy.pl

STOSOWANIE

Większość producentów zaleca spożywanie catuaby 1 – 2 razy dziennie. Susz (ilość zależna od wybranego przez nas suplementu) zalewamy gorącą wodą i pozostawiamy na co najmniej 15 minut. Napar możemy wzbogacić sokami owocowymi bądź dowolną herbatą np. miętową. W przypadku catuaby do picia nie zaleca się spożywania większej ilości aniżeli trzy filiżanki (150 mililitrów) dziennie. W celu eliminacji problemów z potencją należy spożywać około dwóch filiżanek naparu dziennie przez trzy tygodnie. Spożycie catuaby na 20 – 30 minut przed planowaną aktywnością seksualną wzmaga erekcję.

MOŻLIWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Mieszanki kory catuaba to produkty w pełni naturalne, a dodatkowo również nieprzetworzone. Ich regularne spożywanie nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi. Spożywanie catauby w dawkach większych, aniżeli zalecanych przez producenta może wywołać skutki odwrotne do spodziewanych np. zmniejszyć wydajność seksualną. Wśród efektów niepożądanych, wynikających bezpośrednio z nieodpowiedniego dawkowania, najczęściej wymienia się:

 • Bóle głowy;
 • Zawroty głowy;
 • Problemy z koncentracją;
 • Bezsenność;
 • Nadpobudliwość;
 • Agresję;
 • Nudności.

Jako że catuaba wzmacnia libido (również u kobiet) nie wolno spożywać jej będąc w ciąży oraz podczas karmienia piersią. Nawet w niewielkich ilościach może doprowadzić do skurczów macicy i poronienia.

BIBLIOGRAFIA:

1. Campos, M. M.; Fernandes, E. S.; Ferreira, J.; Santos A. R.; Calixto, J. B. (2005). “Antidepressant-like effects of Trichilia catigua (Catuaba) extract: evidence for dopaminergic-mediated mechanisms”. Psychopharmacology. Berlin;
2. Glasl, S.; Presser, A.; Werner, I.; Haslinger, E.; Jurenitsch, J. (2003). “Tropane alkaloids from a Brazilian bark traded as “Catuaba””. Scientia Pharmaceutica;
3. Rolim, A.; Oishi, T.; Maciel, C. P.; Zague, V.; Pinto, C. A.; Kaneko, T. M.; Consiglieri, V. O.; Velasco, M. V. (2006). “Total flavonoids quantification from O/W emulsion with extract of Brazilian plants”. International Journal of Pharmaceutics;
4. Kletter, C. et al.: Morphological, chemical and functional analysis of catuaba preparations. Planta Med. 79 (2004);
5. http://www.liveandfeel.com/articles/catuaba-tea-sexual-enhancer-2150 [dostęp 01.01.2017];
6. Beltrame, F. L.; Filho, E. R.; Barros, F. A. P.; Cortez, D. A. G.; Casset, Q. B. (2006). “A validated higher-performance liquid chromatography method for quantification of cinchonain Ib in bark and phytopharmaceuticals of Trichilia catigua used as Catuaba”. Journal of Chromatography A.

Powyższe opracowanie przedstawia wiedzę i poglądy jej autorów według stanu na dzień sporządzenia niniejszego opracowania, które zostało przygotowane z zachowaniem należytej rzetelności oraz staranności przy utrzymaniu zasad metodologicznej poprawności, a także obiektywizmu na podstawie ogólnodostępnych informacji, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych według serwisu BioTrendy.pl w dniu publikacji opracowania. Serwis BioTrendy.pl nie gwarantuje jednakże ich kompletności oraz dokładności, w szczególności, w przypadku, gdyby informacje na podstawie, których wspierano się przy sporządzaniu powyższego opracowania okazały się niekompletne, niedokładne lub nie w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Serwis BioTrendy.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji. Ponadto serwis BioTrendy.pl nie stanowi oraz nie zastępuje porady lekarskiej, a także nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz zwartych w nim informacji, czy wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez uprzedniej, pisemnej zgody właścicieli serwisu BioTrendy.pl jest zabronione. Powyższe opracowanie stanowi utwór i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.).

Protected by Copyscape

Facebook Twitter

Zobacz również: