Przedwczesny wytrysk – jak sobie z nim radzić?

Przedwczesny wytrysk – jak sobie z nim radzić?

Przedwczesny wytrysk (łat. eiaculatio praecox) to jedna z najczęściej występujących dysfunkcji seksualnych, polegająca na zbyt wczesnej ejakulacji (wytrysku). Mężczyźni cierpiący na przedwczesny wytrysk dochodzą do ejakulacji po minimalnej stymulacji seksualnej lub w skrajnych przypadkach – bez niej. Przedwczesny wytrysk klasyfikowany jest w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 pod oznaczeniem F52.4.

Przedwczesny wytrysk ma liczne konsekwencje dla mężczyzn, u których prowadzi on do napięcia i niepokoju w sytuacjach intymnych lub sytuacjach, które potencjalnie mogą przerodzić się w intymne. Problem ten jest bardzo powszechny i dotyka więcej niż co trzeciego mężczyznę aktywnego seksualnie, a mianowicie aż 37% (za: Zbigniew Lew-Starowicz: Miłość i seks).

Przedwczesny wytrysk to duża bariera w życiu intymnym, stanowiąca dyskomfort zarówno dla mężczyzny jak i jego drugiej połówki. Statystycznie kobita potrzebuje dwunastominutowej stymulacji, aby możliwe było odczucie przyjemności. Z tego powodu owy problem może nieść wiele frustracji i niezadowolenia dla obu osób, które często w dodatku nie zastanawiają się nad tym czy mężczyzna może kontrolować wytrysk i nie rozpatrują takiego zjawiska w kategorii zaburzenia.

KIEDY POJAWIA SIĘ PROBLEM?

Przedwczesny wytrysk jest charakterystyczny przede wszystkim dla młodych mężczyzn, którzy dopiero rozpoczynają swoje życie intymne, lub bo bardzo długim okresie wstrzemięźliwości. Jednak należy pamiętać, że w tych przypadkach należy diagnozować przedwczesny wytrysk, tylko i wyłącznie jeśli sytuacja ejakulacji przy minimalnej stymulacji lub jej braku zdarzyła się kilkukrotnie. Dla młodych mężczyzn jest to szczególnie problematyczna dysfunkcja seksualna, ponieważ może powodować liczne, głębokie kompleksy, stać się przyczyną do wątpienia w swoją męskość lub nawet przyczynić się do nasilenia problemów psychicznych.

NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANE SUPLEMENTY DIETY W KATEGORII PRZEDWCZESNY WYTRYSK (1):


(1) Powyższe zestawienie przedstawia najczęściej wybierane produkty w danej kategorii, w ramach serwisu BioTrendy.pl

JAKA JEST PRZYCZYNA PROBLEMU?

W publikacjach naukowych mówi się przede wszystkim o kilku przyczynach, które mogą występować pojedynczo lub się nakładać. Najczęściej występującą przyczyną jest tak zwane nastawienie masturbacyjne, które wynika z doświadczeń seksualnych wieku dojrzewania, przez które aktywność seksualna kojarzona jest z pośpiechem i czymś niestosownym. Istnieją publikacje mówiące o korelacji przedwczesnego wytrysku z religijnością (strach przed grzechem). Wiele publikacji naukowych wspomina także o wpływie lęku zadaniowego, negatywnych doświadczeniach podczas wcześniejszych stosunków seksualnych, dużą łatwością podniecania się, czy nadmierną wrażliwością członka.

JAK SOBIE RADZIĆ?

Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z przedwczesnym wytryskiem: od pomocy lekarza, poprzez techniki psychoterapeutyczne, czy zastosowanie suplementów na przedwczesny wytrysk, farmakologii. Istnieje wiele preparatów jak Orgasm Control, Climax Control, czy Orgasm Extra, które działają normalizująco na układ rozrodczy. Rozluźniają, niewelują stres i wrażliwość receptorów nerwowych zlokalizowanych w okolicy narządów rozrodczych, przyczyniając się tym samym do wydłużenia stosunku i wzmocnienia pewności siebie mężczyzny.

Powyższe opracowanie przedstawia wiedzę i poglądy jej autorów według stanu na dzień sporządzenia niniejszego opracowania, które zostało przygotowane z zachowaniem należytej rzetelności oraz staranności przy utrzymaniu zasad metodologicznej poprawności, a także obiektywizmu na podstawie ogólnodostępnych informacji, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych według serwisu BioTrendy.pl w dniu publikacji opracowania. Serwis BioTrendy.pl nie gwarantuje jednakże ich kompletności oraz dokładności, w szczególności, w przypadku, gdyby informacje na podstawie, których wspierano się przy sporządzaniu powyższego opracowania okazały się niekompletne, niedokładne lub nie w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Serwis BioTrendy.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji. Ponadto serwis BioTrendy.pl nie stanowi oraz nie zastępuje porady lekarskiej, a także nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz zwartych w nim informacji, czy wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez uprzedniej, pisemnej zgody właścicieli serwisu BioTrendy.pl jest zabronione. Powyższe opracowanie stanowi utwór i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.).

Protected by Copyscape

Facebook Twitter

Zobacz również: