BioTrendy - L-arginina (Kwas 2-amino-5-guanidynopentanowy) PL - właściwości i zastosowanie

L-arginina – właściwości i zastosowanie

L-arginina – właściwości i zastosowanie

Arginina (kwas 2-amino 5-guanidynowalerianowy – C6H14N4O2) to organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów endogennych kodowanych przez DNA o charakterze zasadowym, odpowiedzialny za współudział w wielu przemianach azotowych w organizmie. Mimo że związek ten występuje naturalnie w organizmie człowieka, z najnowszych badań wynika, że wraz z wiekiem zdolność do jego syntezy maleje. Niedobory L-argininy prowadzą do bardzo poważnej destabilizacji równowagi wewnętrznej organizmu, co przekłada się na liczne problemy natury zdrowotnej.

O argininie zrobiło się głośno już w pierwszej połowie XX wieku. Wtedy też dwóch uczonych: Krebs i Henseleit odkryli znaczenie tego związku w cyklu mocznikowym – usuwanie z organizmu amoniaku. Dalsze prace naukowe ujawniły związek argininy z układem sercowo-naczyniowym. Arginina stanowi kluczowy substrat w syntezie tlenku azotu, który to odpowiada m.in. za zwiększenie światła naczyń krwionośnych. Jan Herget i Václav Hampl udowodnili, że długotrwałe zaburzenia metabolizmu NO prowadzą m.in. do schorzeń układu krążenia, w tym zmian miażdżycowych i nadciśnienia tętniczego. Jeszcze wcześniej związkiem NO z sercem zajmowali się Robert F. Furchgott, Luis J. Ignarro i Ferido Murad, którzy to w 1998 roku za odkrycie zależności między tlenkiem azotu, a układem krążenia dostali Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Niedobór argininy prowadzi do powstania anionorodnika ponadtlenkowego, a w efekcie do powstania związków zwanych wolnymi rodnikami. Te natomiast bezpośrednio atakują naczynia krwionośne m.in. ograniczających ich światło. Dochodzi do uszkodzeń śródbłonka, co sprzyja osadzaniu się cholesterolu. Finalnie brak kwasu 2-amino 5-guanidynowalerianowy jest przyczyną chorób układu krążenia, w tym miażdżycy, nadciśnienia, choroby wieńcowej, a nawet arytmii.

DZIAŁANIE NA ORGANIZM

Arginina znajduje zastosowania w wielu procesach biologicznych, zachodzących w naszym organizmie, zwłaszcza w zakresie metabolizmu np. synteza hormonu wzrostu czy detoksykacja ze szkodliwych związków i produktów przemiany materii.

1. Arginina, a układ krążenia: w połączeniu z innymi aminokwasami np. tauryną reguluję pracę serca – zmniejsza arytmię i stabilizuje częstotliwość skurczów. Około 10 – 20 gram tauryny oraz 4 – 6 gram argininy niweluje przedwczesne skurcze przedsionków. Związek ten ogranicza powikłania u osób borykających się z hipercholesterolemią, a także zmniejsza śmiertelność na skutek dolegliwości sercowo-naczyniowych u jednostek po zawale serca. Z badań klinicznych wynika natomiast, że l-arginina ma duży wpływ na poprawę sprawności ruchowej u osób z miażdżycą tętnic kończyn dolnych.8

2. Arginina, a metabolizm: tak jak wspomnieliśmy wcześniej, ma znaczący wpływ na utrzymanie prawidłowego bilansu azotowego. Związek ten uczestniczy w metabolizmie mięśni, a także bierze aktywny udział w walce z komórkami nowotworowymi (poprzez wzmocnienie układu odpornościowego). Kwas 2-amino 5-guanidynowalerianowy wspomaga również odchudzanie – sprzyja wzrostowi masy mięśniowej, przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Bierze aktywny udział w produkcji enzymów i hormonów, w tym prowadzi do wzrostu HGH. Arginina ma duży wpływ na spowolnienie procesów starzenia się organizmu – bierze udział w budowie komórek kości i ścięgien, zaś jako składnik kolagenu odpowiada za jędrność skóry.

3. Arginina, a potencja: działanie argininy w zakresie szeroko pojętej potencji, przypomina działanie Viagry – z tym, że omawiany związek jest całkowicie naturalny. Arginina blokuje enzym PDE5, co zapobiega niszczeniu się tlenku azotu, który natomiast odpowiada za odpowiednie poszerzenie naczyń krwionośnych w momencie erekcji.

4. Arginina, a sport: regularna suplementacja argininą przyczynia się do poprawy zdolności wysiłkowych u osób aktywnych fizycznie – zmniejsza zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen, rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa przepływ wieńcowy, a także wpływa na układ oddechowy poprzez rozszerzanie mięśni gładkich oskrzeli. L-arginina stanowi kluczowy element w procesie odnowy powysiłkowej organizmu – działa detoksykująco (głównie w zakresie amoniaku), łagodzi niekorzystne skutki katabolizmu mięśniowego (poprzez odbudowę składników białkowych), łagodzi skutki stresu wysiłkowego (syntezując glutaminę). Warto wspomnieć również, że arginina eliminuje wolne rodniki tlenowe, powstające podczas wysiłku fizycznego.

Gdzie występuje? Argininę w stosunkowo dużych ilościach znajdziemy głównie w mięsie czerwonym oraz drobiowym, orzechach i nasionach, produktach pełnoziarnistych, owocach morza oraz jajach.

NAZWA PRODUKTUZAWARTOŚĆ ARGININY [mg/100g]
Żelatyna7 215 mg
Pestki z dyni3 504 mg
Orzechy arachidowe3 107 mg
Pełnotłusta mąka sojowa3 090 mg
Proszek jajeczny2 974 mg
Sezam, nasiona
2 473 mg
Orzechy włoskie
2 431 mg
Soja
2 355 mg
Nasiona słonecznika
2 340 mg
Nasiona lnu
2 326 mg
Groch
2 265 mg
Soczewica czerwona
2 264 mg
Migdały
2 150 mg
Orzechy laskowe
2 041 mg
Chałwa z orzechami
1 961 mg
Kasza gryczana
1 719 mg
Ser typu Parmezan
1 420 mg
Fasola biała
1 342 mg
Kakao 16%
1 287 mg
Otręby pszenne
1 277 mg
Tuńczyk w wodzie
1 250 mg
Mięso z piersi indyka, bez skóry
1 237 mg
Łosoś
1 147 mg
Wiórki kokosowe
842 mg
Jajka
768 mg
Bób
710 mg
Brązowy ryż
579 mg
Pszenica
568 mg
Chleb pszenny
372 mg
Liście pietruszki
196 mg

SUPLEMENTACJA

Po l-argininę w formie suplementu winny sięgać osoby, u których możliwe niedobory nie mogą zostać uzupełnione poprzez spożywanie normalnych produktów spożywczych – sportowcy, u których za sprawą wzmożonego wysiłku fizycznego dochodzi do jej ‘wypłukiwania’, mężczyźni borykający się z dolegliwościami potencji (doraźnie, przed stosunkiem). Arginina to jeden z popularniejszych suplementów, dostępnych na polskim rynku. Znacznie lepszą formą a zakresie długotrwałego spożywania związku jest czysty, wyizolowany aminokwas – najbliżej zbliżony do swojej naturalnej postaci. Szukając odpowiedniego specyfiku, warto zwrócić uwagę na l-argininę z dodatkiem naturalnych (nie chemicznych) składników, które rozszerzają jej działanie na inne organy.

SUPLEMENTY DIETY ZAWIERAJĄCE L-ARGININĘ (1):


(1) Powyższe zestawienie przedstawia najczęściej wybierane produkty w danej kategorii, w ramach serwisu BioTrendy.pl

STOSOWANIE

Podstawowa dawka l-argininy wynosi 5 gramów na dobę. Nie istnieje żadna odgórnie narzucona norma, w zakresie stosowania tego związku. Można powiedzieć, że dawka dzienna winna być uzależniona celu, w jakim ją bierzemy. Z opinii sportowców, którzy regularnie przyjmują suplementację opartą na l-argininie wynika, że 20 gram związku dziennie może wywołać zaburzenia gastryczne. Jednocześnie, osoby starsze zażywające argininę w celu regulacji nadciśnienia tętniczego, w skrajnych przypadkach zażywają nawet do 30 gram. W przypadku problemów z potencją, zaleca się stosowanie 5 gram argininy na 30-60 minut przed stosunkiem.

MOŻLIWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Krótkoterminowa suplementacja argininy w zalecanej dawce (do 5 – 6 gram na dobę) nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi. długotrwałe spożywanie większych dawek hamuje absorbcję innych aminokwasów, a jednocześnie prowadzi do:

  • Włóknienia nerek;
  • Wzrostu ciśnienia krwi;
  • Sztywności naczyń;
  • Zmniejszenia elastyczności mięśnia sercowego;
  • Zaburzeń gastrycznych.

BIBLIOGRAFIA:

1. Podręczny słownik chemiczny. Romuald Hassa, Janusz Mrzigod, Janusz Nowakowski (redaktorzy). Wyd. I. Katowice: Videograf II, 2004;
2. Arginina. Słownik terminów biologicznych PWN;
3. Karolina Wójciuk, Rodnik tlenku azotu (II);
4. Doc. dr hab. Anna Jabłecka, Suplementacja L-argininy w chorobach układu sercowo-naczyniowego;
5. http://www.udietetykow.pl/produkty-bogate-w-arginine/ [dostęp 07.01.2017];
6.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16797868 [dostęp 15.01.2017];
7. B.Bednarz: Wpływ długotrwałego podawania L-argininy na przebieg zawału serca z uniesieniem odcinka ST; Postępy Nauk Medycznych 2/2006;
8. http://www.ethifarm.pl/pl/skutecznosc-l-argininy-w-badaniach-klinicznych [dostęp 01.02.2017].

Powyższe opracowanie przedstawia wiedzę i poglądy jej autorów według stanu na dzień sporządzenia niniejszego opracowania, które zostało przygotowane z zachowaniem należytej rzetelności oraz staranności przy utrzymaniu zasad metodologicznej poprawności, a także obiektywizmu na podstawie ogólnodostępnych informacji, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych według serwisu BioTrendy.pl w dniu publikacji opracowania. Serwis BioTrendy.pl nie gwarantuje jednakże ich kompletności oraz dokładności, w szczególności, w przypadku, gdyby informacje na podstawie, których wspierano się przy sporządzaniu powyższego opracowania okazały się niekompletne, niedokładne lub nie w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Serwis BioTrendy.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji. Ponadto serwis BioTrendy.pl nie stanowi oraz nie zastępuje porady lekarskiej, a także nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz zwartych w nim informacji, czy wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez uprzedniej, pisemnej zgody właścicieli serwisu BioTrendy.pl jest zabronione. Powyższe opracowanie stanowi utwór i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.).

Protected by Copyscape

Facebook Twitter

Zobacz również: