Czy feromony to placebo?

Czy feromony to placebo?

Ludzie od dawien dawna zastanawiają się, czy feromony to placebo, a ich działanie wynika wyłącznie z wiary, dobrego nastawienia oraz autosugestii czy też to autentyczne związki chemiczne, których działanie zostało potwierdzone naukowo. Zarówno jedna jak i druga „teoria” mają tyle samo zwolenników, ile przeciwników. Warto jednak zwrócić uwagę na ilość przeprowadzonych w tej sferze rzetelnych badań i doświadczeń. Od niemal kilkudziesięciu lat feromony cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony naukowców niemal z całego świata. Ich działanie zostało potwierdzone nie tylko przez samych klientów, ale również światowej klasy specjalistów.

Na początku warto zaznaczyć, że działanie feromonów nie jest ani nigdy nie było efektem placebo. Świadczą o tym liczne badania naukowe, do których wyników mamy powszechny dostęp. Ten temat cieszy się na tyle dużą popularnością, że w sieci znajdziemy wiele publikacji, których tezy potwierdzone zostały przez konkretnych specjalistów czy naukowców.

Badania naukowe dotyczące feromonów, a także odbierania ich przez narząd nosowo-lemieszowy nieprzerwanie trwają od lat trzydziestych ubiegłego wieku. Tak naprawdę najważniejsze kwestie dotyczące tych wyjątkowych związków chemicznych zostały wyjaśnione dopiero niedawno – w 2009 roku. Specjaliści z renomowanej brytyjskiej szkoły School of Biological Sciences potwierdzili, że feromony odpowiedzialne są za postrzeganie naszej osoby przez innych. Badania przeprowadzone zostały metodą podwójnie ślepej próby podczas popularnych w Anglii speed-dating (szybkich randek). Naukowcy podzielili badanych na dwie grupy – jedna z nich oceniała atrakcyjność płci przeciwnej po uprzednim użyciu feromonów, druga natomiast nie otrzymała nic. Okazało się, że ci, którzy wdychali związki chemiczne, oceniali swoich partnerów płci przeciwnej znacznie bardziej pozytywnie – wskazali, iż są oni o ponad 22 proc. bardziej atrakcyjni. Oczywiście pełen opis i przebieg tego badania tak jak i pozostałych dotyczących działania feromonów, bez większych trudności znajdziemy w sieci.

NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANE PRODUKTY W KATEGORII FEROMONY (1):


(1) Powyższe zestawienie przedstawia najczęściej wybierane produkty w danej kategorii, w ramach serwisu BioTrendy.pl

Równie ważne, aczkolwiek nieco w innym kontekście, badania przeprowadzono na Uniwersytecie Kalifornijskim. Naukowcy, z których na szczególne uznanie zasługuje nazwisko W. M. Brown, potwierdzili, że feromony w kontekście seksualnym prowadzą do nasilenia pobudzenia jednostek niemal o 200 proc. bardziej w porównaniu do zwykłego placebo. Więcej informacji o tym badaniu również znajdziemy w internecie – głównie w anglojęzycznych publikacjach.

Feromony, chociaż nie są odczuwalne przez „tradycyjny węch” mają zasadniczy wpływ na mózg każdej żywej jednostki, również człowieka. Badania obrazowania mózgu przy pomocy funkcjonalnego rezonansu magnetycznego pozwoliły stwierdzić, iż podczas wdychania feromonów aktywacji ulegają limbiczne regiony mózgu – zakręt czołowy dolny, przednie wzgórze, hipokamp, jądro migdałowate, a także podwzgórze. Warto zauważyć, że są to obszary zupełnie odmienne, aniżeli te stymulowane za sprawą tradycyjnych receptorów węchowych. Badania naukowe potwierdziły, iż związki chemiczne zwane feromonami stymulują ośrodki odpowiedzialne za układ rozrodczy oraz funkcje behawioru seksualnego. Te natomiast oddziaływają bezpośrednio na zmianę zachowań i nastawienia ludzi, którzy przebywają w towarzystwie osób spryskanych feromonami. Reakcja jednostek znajdujących się w naszym towarzystwie (po użyciu feromonów) zależna jest od wielu kwestii – głównie od płci naszego rozmówcy, a także związku, jakiego użyliśmy. Warto podkreślić, że po feromonach ludzie zachowują się inaczej, nawet jeżeli sami z siebie nie zdają sobie z tego sprawy.

Feromony nie są więc efektem placebo, chociaż nie da się ukryć, że wiara, autosugestia i pozytywne podejście do sprawy znacząco ułatwiają kontakt z drugą osobą i pozwalają nam się rozluźnić, przez co osiągniecie zamierzonych przez nas celów jest dużo prostsze. Ci, którzy twierdzą, że feromony nie mają prawa działać, winni zapoznać się ze wspomnianymi badaniami naukowymi.

Powyższe opracowanie przedstawia wiedzę i poglądy jej autorów według stanu na dzień sporządzenia niniejszego opracowania, które zostało przygotowane z zachowaniem należytej rzetelności oraz staranności przy utrzymaniu zasad metodologicznej poprawności, a także obiektywizmu na podstawie ogólnodostępnych informacji, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych według serwisu BioTrendy.pl w dniu publikacji opracowania. Serwis BioTrendy.pl nie gwarantuje jednakże ich kompletności oraz dokładności, w szczególności, w przypadku, gdyby informacje na podstawie, których wspierano się przy sporządzaniu powyższego opracowania okazały się niekompletne, niedokładne lub nie w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Serwis BioTrendy.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji. Ponadto serwis BioTrendy.pl nie stanowi oraz nie zastępuje porady lekarskiej, a także nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz zwartych w nim informacji, czy wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez uprzedniej, pisemnej zgody właścicieli serwisu BioTrendy.pl jest zabronione. Powyższe opracowanie stanowi utwór i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.).

Protected by Copyscape

Facebook Twitter

Zobacz również: