Suplementacja podczas zwiększania masy mięśniowej

Suplementacja podczas zwiększania masy mięśniowej

Na rynku znajdziemy niezliczoną ilość suplementów dedykowanych dla wzrostu mięśni. Specjaliści w zakresie fitnessu wyodrębnili pięć najpopularniejszych, a zarazem najskuteczniejszych specyfików, które sprawdzą się niemal w każdym przypadku. Warto pamiętać, że suplementacja sprawdzi się tylko wtedy, gdy będzie szła w parze z treningiem oraz dietą bogatą w składniki odżywcze. Suplementy mają za zadanie pomóc nam osiągnąć założone cele, nie zaś „zrobić” coś z nas.

Starannie wyselekcjonowane suplementy diety, idealne przy zwiększaniu masy mięśniowej:

1. Kreatyna – docelowo kreatyna produkowana jest przez nasz organizm. Najprościej rzec ujmując stanowi ona rezerwę ATP dla włókien mięśniowych. Dodatkowo dostarczana do organizmu kreatyna za sprawą procesu z udziałem fosforanów przekształca ADP w ATP, dzięki czemu nasze mięśnie mogą pracować znacznie bardziej intensywnie. Z licznych badań wynika, że regularna suplementacja kreatyną nie tylko pomaga rozbudować tkankę mięśniową, ale również zwiększa ogólną siłę mięśni i spowalnia utratę masy mięśniowej oraz siły w przypadku czasowego zaniechania aktywności fizycznej. Dodatkowo kreatyna bierze udział w syntezie białka, co bezpośrednio stymuluje rozrost mięśni.

2. Białko serwatkowe – Białka pełnią kluczową rolę w procesie budowy mięśni. Serwatka jest o tyle dobra, iż zawiera wszystkie potrzebne naszemu organizmowi aminokwasy, a jednocześnie nie posiada tłuszczów nasyconych oraz cholesterolu. Białko serwatkowe jest stosunkowo szybko trawione i absorbowane przez organizm. Spożywanie serwatki zaraz przed treningiem zwiększa przepływ krwi, co przekłada się na szybsze wchłanianie składników odżywczych wykorzystywanych przez mięśnie.

NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANE SUPLEMENTY DIETY W KATEGORII KULTURYSTYKA (1):


(1) Powyższe zestawienie przedstawia najczęściej wybierane produkty w danej kategorii, w ramach serwisu BioTrendy.pl

3. Glutamina – to aminokwas magazynowany głównie w mięśniach oraz płucach. Związek ten pełni kluczową rolę w procesie transportu azotu, a także jest ważnym dla naszego organizmu źródłem energii. Regularna suplementacja glutaminą pozwala uniknąć uszkodzeń mięśni w czasie i po wzmożonym wysiłku fizycznym.

4. Białko wołowe – dostępne w formie sproszkowanej białko wołowe posiada duże ilości nie tylko kreatyny, ale również aminokwasów egzogennych, cynku oraz witaminy B. Całość jest nieoceniona przy rozbudowie mięśni. Białko wołowe dodatkowo poprawia szybkość regeneracji mięśni oraz przyspiesza ich wzrost.

5. Aminokwasy rozgałęzione BCAA – aminokwasy egzogenne: leucyna, walina oraz izoleucyna mają wpływ na szybką naprawę uszkodzeń mięśni, zmniejszają ich ból oraz poprawiają ich funkcjonowanie w czasie oraz po treningu.

Suplementy na przyrost masy mięśniowej powinny być dopasowane indywidualnie do organizmu. Istnieje szereg specyfików, których efekt zależy przede wszystkim od osoby. Specjaliści oprócz wyżej wymienionych suplementów szczególnie polecają odżywki na masę mięśniową na bazie beta-alaniny (zwiększa wydajność treningową, redukuje uczucie zmniejszenia, zwiększa wytrzymałość) oraz boostery testosteronu (odpowiedzialne za wzrost masy mięśniowej, zwiększenie siły, poprawę hormonów płciowych oraz zwiększenie libido).

Powyższe opracowanie przedstawia wiedzę i poglądy jej autorów według stanu na dzień sporządzenia niniejszego opracowania, które zostało przygotowane z zachowaniem należytej rzetelności oraz staranności przy utrzymaniu zasad metodologicznej poprawności, a także obiektywizmu na podstawie ogólnodostępnych informacji, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych według serwisu BioTrendy.pl w dniu publikacji opracowania. Serwis BioTrendy.pl nie gwarantuje jednakże ich kompletności oraz dokładności, w szczególności, w przypadku, gdyby informacje na podstawie, których wspierano się przy sporządzaniu powyższego opracowania okazały się niekompletne, niedokładne lub nie w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Serwis BioTrendy.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji. Ponadto serwis BioTrendy.pl nie stanowi oraz nie zastępuje porady lekarskiej, a także nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz zwartych w nim informacji, czy wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez uprzedniej, pisemnej zgody właścicieli serwisu BioTrendy.pl jest zabronione. Powyższe opracowanie stanowi utwór i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.).

Protected by Copyscape

Facebook Twitter

Zobacz również:

Popularne: Siłownia i fitness