Posted on

📝 Korzeń Maca – właściwości i zastosowanie

BioTrendy - Maca (Lepidium meyenii) PL – właściwości i zastosowanie

Maca (Lepidium meyenii, Lepidium peruvianum) to andyjska roślina o wielu właściwościach, zwana superfoodem z Andów, skarbem Inków, pieprzowym zielem albo naturalną viagrą. Jakie właściwości i zastosowanie ma Maca?

Maca ma skromne wymagania glebowe, rośnie na skalistym gruncie, na wysokości od około 3300 m. Jest bogatym źródłem energii, zawiera wiele cennych składników odżywczych, aż 59 % wysokiej jakości, łatwo przyswajalnych węglowodanów, ponad 10 % białka, 8,5 % błonnika, prawie wszystkie z niezbędnych organizmowi aminokwasów. Oprócz tego witaminy A, B1, B2, B3,B12, E, C, PP, kwasy tłuszczowe 2,2 %, minerały takie jak: fosfor, cynk, miedź, mangan, magnez, wapń, siarka, sód, potas, żelazo, selen, dodatkowo sterole i glukozynolany. Nie bez kozery nazywana jest peruwiańskim żeń-szeniem, gdyż podobnie jak i on, jest adaptogenem, czyli rośliną podnoszącą odporność i wspomagającą organizm w walce ze stresem. Zalecana jest w stanach ogólnego wyczerpania fizycznego i psychicznego, rozdrażnienia i niepokoju, działa przeciw depresyjnie. Spowalnia procesy starzenia się, głównie poprzez zawarte w niej antyoksydanty, które niszczą wolne rodniki a poprzez fitosterole reguluje poziom złego cholesterolu.

Z racji swoich wartości odżywczych pomocna jest w stanach niedożywienia, dzięki wysokiej zawartości żelaza polecana w leczeniu anemii, a dzięki obecności wapnia, krzemu oraz magnezu chroni układ kostny przed urazami, przeciwdziała osteoporozie. Znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka, szybciej pomaga w dojściu do zdrowia po chemioterapii. Związki zawarte w macy stymulują rozwój połączeń neuronowych w mózgu i znacząco poprawiają jego pracę, wspomagają procesy poznawcze jak pamięć, szybkość przyswajania wiedzy czy koncentrację, niektórzy z uczonych sugerują również suplementację macą w leczeniu chorób Parkinsona i Alzheimera.

Korzeń macy normalizuje działanie układu hormonalnego stymulując pracę przysadki mózgowej oraz podwzgórza, które odpowiedzialne są za pracą innych gruczołów (np. tarczycy czy trzustki). Wpływa też na funkcje seksualne obu płci, zwiększając libido, poprawiając płodność i jakość nasienia u mężczyzn, u kobiet zaś łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego, zaburzenia miesiączkowania oraz te, towarzyszące menopauzie.

W profilaktyce zalecana jest też osobom zdrowym, dbającym o siebie i swoją dietę, wszyscy powinni włączyć ją do swego jadłospisu, szczególnie aktywni fizycznie, uprawiający sporty wszelkiego rodzaju. Maca, dzięki zawartości argininy, dodaje sił i energii, wzmacnia ciało i ducha, sterole powodują przyrost masy mięśniowej i polepszają ich sprężystość. Proszek z korzenia macy używany jest w kosmetykach do pielęgnacji skóry twarzy i włosów. Stosowanie kosmetyków z jej dodatkiem pomaga nawilżyć skórę, zwiększyć produkcję kolagenu, poprawić jej koloryt, napięcie i ogólny wygląd, ponadto odżywia cebulki włosowe, wpływając pozytywnie na kondycję włosów i zapobiegając ich wypadaniu.

Korzeń Maca ma dużo ryboflawiny, która wpływa na zwiększenie przyswajalności tlenu przez czerwone krwinki. Ponadto jest bogata w Tiaminę, która ma właściwości do pobudzania układu rozrodczego do wytwarzania hormonów i regulacji ich gospodarki. Takie działanie macy zapewnia stymulację, uregulowanie i dotlenienie narządów płciowych. Tiamina pobudza krążenie i udrażnia przepływ krwi i ułatwiając wywołanie i utrzymanie erekcji. Z tego względu Maca znalazła zastosowanie w licznych suplementach z kategorii potencja / erekcja, czy tabletki na erekcję.

SUPLEMENTY DIETY ZAWIERAJĄCE KORZEŃ MACA (1):


(1) Powyższe zestawienie przedstawia najczęściej wybierane produkty w danej kategorii, w ramach serwisu BioTrendy.pl

Powyższe opracowanie przedstawia wiedzę i poglądy jej autorów według stanu na dzień sporządzenia niniejszego opracowania, które zostało przygotowane z zachowaniem należytej rzetelności oraz staranności przy utrzymaniu zasad metodologicznej poprawności, a także obiektywizmu na podstawie ogólnodostępnych informacji, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych według serwisu BioTrendy.pl w dniu publikacji opracowania. Serwis BioTrendy.pl nie gwarantuje jednakże ich kompletności oraz dokładności, w szczególności, w przypadku, gdyby informacje na podstawie, których wspierano się przy sporządzaniu powyższego opracowania okazały się niekompletne, niedokładne lub nie w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Serwis BioTrendy.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz zwartych w nim informacji, czy wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez uprzedniej, pisemnej zgody właścicieli serwisu BioTrendy.pl jest zabronione. Powyższe opracowanie stanowi utwór i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.).Protected by Copyscape

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.