Budowa i rodzaje feromonów

Budowa i rodzaje feromonów

Feromony to związki chemiczne, które wydzielane są przez nasz organizm w określonych momentach życia. Gdy jesteś szczęśliwy, dobrze się bawisz i nie masz z tyłu głowy żadnych „spraw do załatwienia”, Twoje ciało produkuje zwiększone ilości Androstenolu. Gdy odczuwasz silne podniecenie np. w sypialni, organizm zaczyna produkować znaczne ilości feromonów płciowych. Osoby pewne siebie, mocno stąpające po ziemi, władcze i zdecydowane wydzielają spore ilości Androstenonu, który wpływa na to, że inne osoby zaczynają jej słuchać. Feromony stanowią swojego rodzaju opis Twojego aktualnego samopoczucia, dostępny dla innych.

Na zapach, który wydzielasz ma wpływ wszystko, począwszy od genów, poprzez dietę, a skończywszy na aktualnym stanie emocjonalnym. Feromony sprawiają, że ludzie podświadomie wiedzą w jakiej jesteś formie – kobiety bez większych trudności wyczują strach mężczyzny bądź jego podniecenie, zaś mężczyźni wyczują kobiety pozytywnie nastawione do życia.

Androstenol

Biotredny - androstenol

Wzór: C19H30O
Pełna nazwa: 5α-androst-16-en-3α-ol

Opis: Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że 1 gram Androstenolu osiąga na rynku niewiarygodną cenę od 6 000 do 14 000 złotych. Przy wysokim stężeniu tego feromonu możemy wyczuć jego zapach – przypomina on piżmo bądź drzewo sandałowe. Androstenol produkowany jest z pomocą bakterii występujących na skórze człowieka jedynie w okresie dojrzewania. Możemy spotkać go jednak nie tylko w pocie, ale również w moczu – głównie u mężczyzn. W przypadku kobiet produkowany jest w znacznie mniejszych ilościach, w środkowej fazie folikularnej – przed owulacją. To właśnie przedstawicielki płci pięknej cechują się wyższą wrażliwością na ten feromon. Zdolność wyczuwania jego zapachu uzależniona jest od cyklu menstruacyjnego. Androstenol zaliczamy do grupy feromonów socjoseksualnych męskich. Czym wyższe jego stężenie, tym osobnik cieszy się większym powodzeniem u płci przeciwnej. Co więcej, feromon ten wpływa na pobudzenie seksualne u kobiet. Potocznie zwany „łamaczem lodów” – łączy ludzi, sprzyja ich poznawaniu, wpływa na atrakcyjność.

Androsteron

Biotredny - androsteron

Wzór: C19H30O2
Pełna nazwa: 5α-Androstan-3α-ol-17-one, 3α-Hydroxy-5α-androstan-17-one

Opis: Feromon męski, wytwarzany wyłącznie przez ludzi. Stwarza efekt dominacji, jednak bez efektów agresji, które występują w przypadku stosowania Androstenonu. Jako jeden z niewielu feromonów jest jednocześnie katalizatorem – zwiększa oraz przyspiesza działanie innych substancji nawet do 20 proc. Wytwarzany głównie przez mężczyzn heteroseksualnych, rzadziej przez kobiety i mężczyzn homoseksualnych. Wzrost Androsteronu można zaobserwować u mężczyzn pod wpływem działania adrenaliny. Wraz z wiekiem poziomu wytwarzanego feromonu stopniowo spadają. Zaleca się jego stosowanie u mężczyzn, którzy osiągnęli dojrzałość płciową – skończyli 25. rok życia. Zapach Androsteronu odbierane pozytywnie przez większość kobiet – przede wszystkim podkreśla męskość. Stosowanie tego feromonu zwiększa zainteresowanie nasza osobą ze strony przedstawicielek płci pięknej i pozwala zrobić wrażenie również na mężczyznach – sprawiając, że stajemy się dla nich swojego rodzaju autorytetem. Nie ma typowo seksualnego przekazu, aczkolwiek zmniejsza niepokój kobiet i wpływa na ich swobodę psychiczną.

NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANE PRODUKTY W KATEGORII FEROMONY (1):


(1) Powyższe zestawienie przedstawia najczęściej wybierane produkty w danej kategorii, w ramach serwisu BioTrendy.pl

Androstenon

Biotrendy - androstenon

Wzór: C19H28O
Pełna nazwa: 5α-androst-16-en-3-one

Opis: Kolejny męski feromon – pochodna, a zarazem produkt utleniania Androstenolu. Jeden gram substancji osiąga na rynku wartość w przybliżeniu od 30 000 do 60 000 złotych. Jako że jest to męski feromon, produkowany jest on również głównie przez ciało mężczyzny. Substancja ta działa odstraszająco na potencjalnych rywali, zwłaszcza jeśli chodzi o zaloty względem przedstawicielek płci pięknej. Ma wyjątkowo agresywny charakter, co przekłada się również na zachowanie ludzi, u których występuje. Powstaje za sprawą bakterii tlenowych. Wysokie stężenie substancji cechuje się wonią uryny połączoną ze słodkim, waniliowym aromatem. Na zapach ten są podatne przede wszystkim osoby młode. Androstenon akcentuje męskość oraz dominację – mężczyźni z jego przewagą są oceniani przez kobiety jako bardziej atrakcyjni, zaś przez innych mężczyzn, jako bardziej pozytywni. Produkty na bazie tego feromonu sprawdzą się wszędzie tam, gdzie musimy zrobić dobre wrażenie. Dodatkowo związek ten wpływa na pewność siebie, otwartość i bezpośredniość osoby, która go stosuje.

Androstadienon

BioTrendy - androstadienon

Wzór: C19H26O
Pełna nazwa: Androsta-4,16-dien-3-one

Opis: Androstadienon znajduje się głównie we krwi mężczyzn, ich pocie, nasieniu oraz we włosach pachowych, a także w znacznie mniejszej ilości w krwi kobiet. W niskich dawkach nie posiada zapachu, w wysokich cechuje się silną wonią piżma. W porównaniu do innych feromonów, posiada szereg unikalnych właściwości – efekty zależne są od kontekstu, a więc sytuacji, w jakiej aktualnie znajduje się kobieta oraz mężczyzna. Androstadienon sprawia, że mężczyźni stają się bardziej męscy w oczach kobiet. Feromon wpływa bezpośrednio na aktywność mózgu przedstawicielek płci pięknej – zmienia ich stan psychiczny, redukuje negatywne myśli, zwiększa pozytywny nastrój, pobudza, wpływa na wzrost skupienia oraz uwagi. Naukowcy udowodnili, że związek ten łagodzi syndrom napięcia przedmiesiączkowego. Feromon odstrasza innych mężczyzn, a w przypadku kobiet zwiększa stopień intymności. Jako że działa od razu, jego efekty widoczne są już po kilku minutach od momentu rozpoczęcia wdychania, a utrzymują się nawet przez 75 minut.

Estratetraenol

Biotredny - estratetraenol

Wzór: C19H24O
Pełna nazwa: Estra-1,3,5(10),16-tetraen-3-ol

Opis: Estratetraenol to związek, którego budowa jest zbliżona do estrogenu. Feromon żeński, który znaleźć możemy w urynie kobiet znajdujących się w trzecim trymestrze ciąży. Estratetraenol jest bezwonny niezależnie od stężenia (odbierany jedynie przez VNO). Jako że jest to feromon kobiecy, szczególnie wrażliwi są na niego mężczyźni. Już niewielka dawka substancji wpływa na zmianę nastroju u panów, przyspiesza bicie serca, zwiększa częstotliwość oddechów, a także temperaturę ciała. U pań zwiększa stan pobudzenia oraz zmniejsza zmęczenie. Efekty działania Estratetraenolu zależne są od kontekstu, a więc od sytuacji, w jakiej aktualnie się znajdujemy. Feromon niemal w każdej sytuacji wzmacnia pozytywny nastrój u panów, a w przypadku interakcji z innym mężczyzną redukuje ten negatywny. W sytuacjach intymnych prowadzi do wzrostu pobudzenia seksualnego. Przedstawicielki płci pięknej regularnie stosujące Estratetraenol, odbierane są jako bardziej seksowne, kobiece oraz uwodzicielskie.

Kopuliny

Biotrendy - copulins

Wzór: C2-C5
Pełna nazwa: lotne kwasy tłuszczowe grupy C2-C5

Opis: Krótkołańcuchowe lotne kwasy tłuszczowe z grupy C2-C5 występują nie tylko u ludzi, ale również u małp. Związki te występują w wydzielinie pochwowej kobiety. Ich kompozycja, a zarazem właściwości zależne są od cyklu menstruacyjnego, zaś ilość wydzielanych feromonów nasila się w okresie płodnym. Udowodniono, że regularne spożywanie tabletek antykoncepcyjnych zakłóca ich produkcję. Kopuliny wpływają bezpośrednio na sferę seksualną – zwiększają poziom testosteronu u panów o blisko 150 proc., sprawiając jednocześnie, że postrzegają daną kobietę jako bardziej seksowną i atrakcyjną. Ich specyficzny zapach przyczynia się zwiększenia częstotliwości stosunków płciowych kobiet. Feromony te podkreślają kobiecość i zmysłowość.

Oksytocyna

Biotredny - oksytocyna

Wzór: C43H66N12O12S2
Pełna nazwa: Cys-Tyr-Ile-Gln-Asn-Cys-Pro-Leu-GlyNH2

Opis: Oksytocyna, zwana również „cząsteczką więzi i zaufania” należy do grupy neuropeptyd odpowiedzialny za zaufanie wśród nieświadomych, nieznanych sobie osobników. Związek ten wydzielany jest wyłącznie przez organizmy ssaków. Pełni zasadniczą rolę w życiu codziennym, umożliwiając, a zarazem ułatwiając obcowanie z innymi ludźmi. Oksytocyna wpływa nie tylko zaufanie, ale na ogólne relacje między jednostkami – w domu, w pracy, w sklepie czy na ulicy. Zwiększone ilości hormonu wydzielane są podczas szeroko pojętego zbliżenia – karmienia piersią, orgazmu, przytulania, wspólnego tańca, czy masażu.

Powyższe opracowanie przedstawia wiedzę i poglądy jej autorów według stanu na dzień sporządzenia niniejszego opracowania, które zostało przygotowane z zachowaniem należytej rzetelności oraz staranności przy utrzymaniu zasad metodologicznej poprawności, a także obiektywizmu na podstawie ogólnodostępnych informacji, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych według serwisu BioTrendy.pl w dniu publikacji opracowania. Serwis BioTrendy.pl nie gwarantuje jednakże ich kompletności oraz dokładności, w szczególności, w przypadku, gdyby informacje na podstawie, których wspierano się przy sporządzaniu powyższego opracowania okazały się niekompletne, niedokładne lub nie w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Serwis BioTrendy.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji. Ponadto serwis BioTrendy.pl nie stanowi oraz nie zastępuje porady lekarskiej, a także nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz zwartych w nim informacji, czy wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez uprzedniej, pisemnej zgody właścicieli serwisu BioTrendy.pl jest zabronione. Powyższe opracowanie stanowi utwór i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.).

Protected by Copyscape

Facebook Twitter

Zobacz również:

Czy feromony to placebo?