Jak działają feromony?

Jak działają feromony?

Żeby zrozumieć, jak działają feromony, trzeba wiedzieć czym są. Najprościej rzecz ujmując, feromony to substancje chemiczne produkowane w sposób naturalny – przez ludzi, zwierzęta bądź rośliny. Już dawno temu naukowcy, lekarze i specjaliści udowodnili, że związki te ułatwiają komunikowanie się między osobnikami płci przeciwnej tego samego gatunku. Niezwykle ciężko jest odpowiedzieć na pytanie, czym są feromony. Z licznych badań wynika, że są to mieszaniny różnych substancji, w przypadku których występuje jeden dominujący składnik.

Jeżeli wiemy już czym są feromony, pora odpowiedzieć na pytanie: jak działają feromony. Sam schemat działania feromonów jest niezwykle prosty. Specyficzna woń związków chemicznych dociera do narządu nosowo-lemieszowego, zwanego w skrócie VNO, potem impuls podąża bezpośrednio do podwzgórza w mózgu, gdzie następnie rodzą się emocje oraz instynktowne reakcje ludzkie, również seksualne. Feromony obecne są niemal w każdej wydzielinie naszego ciała, w tym w pocie oraz śluzie. Mimo że dla przeciętnego odbiorcy są bezwonne, w niewyjaśniony sposób przyciągają płeć przeciwną.

Androstenol, androstenon, a także androsteron to trzy feromony wydzielane przez człowieka, które w dużej mierze odpowiedzialne są za dobór partnera w otaczającym nas środowisku. Feromony uderzają bezpośrednio w sferę seksualną każdej jednostki, sprawiając, że wydajemy się znacznie bardziej atrakcyjni, a zarazem pozytywni. Co więcej, te wyjątkowe związki chemiczne mają duży wpływ na wybór przywódcy (tak samo jak w przypadku zwierząt), a także tworzenie się więzi międzyludzkich np. w pracy, w szkole czy na uczelni. Nie mają swojego zapachu, aczkolwiek są odbierane przez narząd nosowo-lemieszowy, zlokalizowany w jamie nosowej.

Można śmiało stwierdzić, że feromony odpowiadają za nasz obraz w oczach innej osoby. Wysyłają do płci przeciwnej jasne sygnały m.in. o gotowości seksualnej. W dużej mierze pobudzają naszą sferę seksualną, sprawiając, że druga osoba czuje chęć zbliżenia się do nas, jest nami wyraźnie zainteresowana i uważa za znacznie bardziej atrakcyjną, aniżeli inni. Cały proces rozpoczyna się od stymulowania narządu nosowo-lemieszowego. VNO jest dodatkowym narządem węchu, zlokalizowanym bezpośrednio w jamie nosowej – to on odpowiada za zmianę lotnych sygnałów zapachowych feromonów na odpowiednią reakcję w organizmie – bodziec.

NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANE PRODUKTY W KATEGORII FEROMONY (1):


(1) Powyższe zestawienie przedstawia najczęściej wybierane produkty w danej kategorii, w ramach serwisu BioTrendy.pl

Mamy stuprocentową pewność, iż tak działają feromony naturalne – produkowane bezpośrednio przez nas organizm. Jak wygląda sprawa z substancjami syntetycznymi? Wiele lat ciężkiej pracy i badań sprawiły, że naukowcy są w stanie uzyskać syntetyczne, ludzkie feromony: androstenol, androstenon oraz androsteron. Mimo że nie tworzy się ich na bazie naturalnych związków chemicznych, ich struktura jest identyczna, a co za tym idzie – działają tak samo.

Wiele osób twierdzi, że nie ma czegoś takiego jak feromony, a jeżeli już jest – ich działanie oparte jest na efekcie autosugestii. Dość sceptycznie do tego zagadnienia podchodzi także część lekarzy. Wprawdzie niezwykle ciężko jest wytłumaczyć, jak działają feromony, istnieje szereg badań naukowych oraz eksperymentów, które potwierdzają ich skuteczność. O tym, że nie jest to jedynie efekt placebo świadczy także opinia tych osób, które zakupiły feromony i tym samym zdecydowały się podnieść swoją atrakcyjność.

Badania dotyczące działania feromonów prowadzone są głównie na zagranicznych uczelniach – w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji etc. Prawdziwy „rozkwit” w zakresie tych związków chemicznych nastąpił w 2009 roku, kiedy to stwierdzono, że feromony obecne w pocie zwiększają atrakcyjność jednostki. Jeszcze wcześniejsze doświadczenia przypieczętowały tezę, iż feromony zwiększają pobudzenie seksualne.

Chociaż działanie feromonów wydaje się skomplikowane i niejasne, prawda jest taka, że efekty związane z ich obecnością widoczne są zarówno w przypadku mężczyzn jak i kobiet.

Powyższe opracowanie przedstawia wiedzę i poglądy jej autorów według stanu na dzień sporządzenia niniejszego opracowania, które zostało przygotowane z zachowaniem należytej rzetelności oraz staranności przy utrzymaniu zasad metodologicznej poprawności, a także obiektywizmu na podstawie ogólnodostępnych informacji, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych według serwisu BioTrendy.pl w dniu publikacji opracowania. Serwis BioTrendy.pl nie gwarantuje jednakże ich kompletności oraz dokładności, w szczególności, w przypadku, gdyby informacje na podstawie, których wspierano się przy sporządzaniu powyższego opracowania okazały się niekompletne, niedokładne lub nie w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Serwis BioTrendy.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji. Ponadto serwis BioTrendy.pl nie stanowi oraz nie zastępuje porady lekarskiej, a także nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz zwartych w nim informacji, czy wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez uprzedniej, pisemnej zgody właścicieli serwisu BioTrendy.pl jest zabronione. Powyższe opracowanie stanowi utwór i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.).

Protected by Copyscape

Facebook Twitter

Zobacz również:

Czy feromony to placebo?