Czy i jak pachną feromony?

Czy i jak pachną feromony?

Na pewno nieraz zastanawiałeś się, jak pachną feromony. Na samym początku musimy Cię uprzedzić, że feromony to nie są perfumy. Te wyjątkowe związki cechują się inną, znacznie przyjemniejszą dla płci przeciwnej wonią. Stosowane wśród ludzi bez wątpienia zwrócą na Ciebie uwagę innych. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć Ci na wszystkie pytania związane pośrednio bądź bezpośrednio z samym zapachem feromonów.

1. Czy feromony to to samo co perfumy? – musimy Was zmartwić, feromony nie pachną tak samo jak perfumy. Zapach perfum wynika z ich unikalnej kompozycji – zależnie od produktu mogą być to składniki kwiatowe bądź owocowe. Warto podkreślić tutaj, że zapach perfum jest odczuwalny przez jednostkę świadomie – doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że „coś” pachnie, możemy nawet opisać ten zapach i przy odrobinie szczęścia wskazać nutę przewodnią. Woń perfum odczuwalna jest przez wszystkich, niezależnie od płci. Feromony działają nieco inaczej.

Feromony nie pachną w takim znaczeniu, w jakim pojmujemy to słowo. Ich uwodzicielka moc i wyjątkowe właściwości nie wynikają z zapachu. Jak wiadomo, feromony odbierane są przez ściśle określony narząd węchu – narząd nosowo-lemieszowy. Tak jak wspomnieliśmy, perfumy działają na poziomie świadomym – feromony natomiast podświadomym. Ich woń nie jest dla nas wyczuwalna, aczkolwiek dociera prosto do mózgu, gdzie tworzy bodźce i tym samym wywołuje ściśle określone reakcje – może być to uczucie sympatii bądź pożądania, w niektórych przypadkach… uczucie miłości. Efekty feromonów, a więc reakcje jakie wywołają one na inne jednostki, zależne są od rodzaju związku. Feromony nie tylko nie muszą, ale wręcz nie powinny być odczuwalne przez drugą osobę. Nawet jeżeli nikt z naszego otoczenia nie czuje ich woni, możemy być pewni, że odpowiedni sygnał został już wysłany do ich mózgu.

Nie da się ukryć, że feromony doskonale uzupełniają tradycyjne perfumy. Jedne działają na świadomość, drugie natomiast na podświadomość – stosując obydwa naraz możemy oczekiwać spektakularnych efektów, znacząco zwiększyć moc odziaływania uwodzicielskiej woni.

NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANE PRODUKTY W KATEGORII FEROMONY (1):


(1) Powyższe zestawienie przedstawia najczęściej wybierane produkty w danej kategorii, w ramach serwisu BioTrendy.pl

2. Czym pachną feromony? – oto prawdziwa zagadka! Czyste feromony, a więc bez dodatku substancji zapachowym i konserwantów mają dość specyficzny, a zarazem bardzo charakterystyczny zapach. Magia feromonów przejawia się w tym, że każdy może odczuwać ten zapach inaczej. Blisko 30 proc. populacji w ogóle nie wyczuwa zapachu feromonów i to niezależnie od wieku czy płci. Niektórzy twierdzą, iż związki te pachną wyjątkowo „intrygująco”. Zdarza się nawet, że ludzie porównują zapach feromonów do woni wydzielin np. potu. Co ciekawe, spora grupa twierdzi, że feromony mają coś w sobie z zapachu wanilii.

Tak naprawdę, nigdy nie mamy pewności, jaką woń poczuje ta druga osoba. Warto zatem łączyć feromony z tradycyjnymi perfumami. Aby nieco „skomplikować” wybór przeciętnemu użytkownikowi, producenci wzbogacili oferowane przez siebie produkty dodatkowymi olejkami zapachowymi. Feromony możemy podzielić zatem na bezwonne oraz zapachowe:

  • Feromony zapachowe – dodatkowo wzbogacone olejkami zapachowymi przypominają wysokiej klasy perfumy tradycyjne. Działają zarówno na świadomość jak i na podświadomość jednostki. Decydując się na ich zakup nie musimy jednocześnie korzystać z wody toaletowej. Możemy stosować je bezpośrednio na skórę bez obaw, że ktoś poczuje nieprzyjemną dla siebie woń.
  • Feromony bezzapachowe – bez dodatków w postaci olejków zapachowych posiadają jedynie swoją naturalną woń, o której wspomnieliśmy wyżej. Z racji tego, że nigdy nie wiadomo, jaki zapach odczuje osoba w naszym towarzystwie, warto je stosować razem z perfumami tradycyjnymi.

Uwaga! Woń feromonów jest bardzo silna. Wystarczy niewielka ilość, aby przyciągnąć spojrzenie interesującej nas osoby. Niektóre feromony mogą zawierać niewielkie ilości alkoholu, który służy wzmocnieniu woni. Przed użyciem wato zapoznać się z zaleceniami producenta – te widnieją na opakowaniu bądź dołączonej do środka ulotce.

Powyższe opracowanie przedstawia wiedzę i poglądy jej autorów według stanu na dzień sporządzenia niniejszego opracowania, które zostało przygotowane z zachowaniem należytej rzetelności oraz staranności przy utrzymaniu zasad metodologicznej poprawności, a także obiektywizmu na podstawie ogólnodostępnych informacji, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych według serwisu BioTrendy.pl w dniu publikacji opracowania. Serwis BioTrendy.pl nie gwarantuje jednakże ich kompletności oraz dokładności, w szczególności, w przypadku, gdyby informacje na podstawie, których wspierano się przy sporządzaniu powyższego opracowania okazały się niekompletne, niedokładne lub nie w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Serwis BioTrendy.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji. Ponadto serwis BioTrendy.pl nie stanowi oraz nie zastępuje porady lekarskiej, a także nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz zwartych w nim informacji, czy wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez uprzedniej, pisemnej zgody właścicieli serwisu BioTrendy.pl jest zabronione. Powyższe opracowanie stanowi utwór i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.).

Protected by Copyscape

Facebook Twitter

Zobacz również:

Czy feromony to placebo?