CLA (sprzężony kwas linolowy) – właściwości i zastosowanie

CLA (sprzężony kwas linolowy) – właściwości i zastosowanie

Kwas rumenowy, zwany również sprzężonym kwasem linolowym oraz CLA (z ang. Conjugated Linoleic Acid) to związek chemiczny (organiczny) należący do grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych. Pochodna kwasy linolowego występuje naturalnie w tłuszczu mlecznym, a więc w wołowinie bądź pełnotłustym nabiale 1. Kwas o wzorze sumarycznym C18H32O2 odkryty został na Uniwersytecie Wisconsin-Madison. Początkowo wierzono, iż CLA jest nową bronią w walce z komórkami rakowymi. Szereg badań pozwolił zweryfikować, a co najważniejsze potwierdzić tą tezę 2. Kwas rumenowy nie tylko w sposób pozytywny oddziałuje na szeroko pojęte komórki nowotworowe, ale również poziom tłuszczów i cukru we krwi, a także alergie.

O odpowiednie stężenie sprzężonego kwasu linolowego winny zadbać przede wszystkim panie. Udowodniono powiem, że jego niski poziom zwiększa ryzyko zachorowalności na raka piersi 1. Wpływ na układ immunologiczny, ogólna poprawa samopoczucia, spadek poziomu trójglicerydów, cukru i cholesterolu i co najważniejsze… bezpieczne odchudzanie. CLA cieszy się niesłabnącą popularnością za sprawą swoich prozdrowotnych właściwości. Oprócz wpływu na redukcję komórek rakowych, kwas ten sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej, zwiększaniu masy mięśniowej oraz poprawie przemiany materii. Prezentowana substancja jest głównym składnikiem wielu suplementów diety przeznaczonych odchudzaniu.

DZIAŁANIE NA ORGANIZM

Sprzężony kwas linolowy jest przedmiotem wielu badań naukowców z całego świata. Niemal w każdym roku pojawiają się coraz to nowsze, bardziej zróżnicowane wnioski. Nie każda informacja została jednak potwierdzona. Pierwsze publikacje w tej kwestii pojawiły się w latach 70. XX wieku. CLA „narodził” się na Uniwersytecie Wisconsin-Madison w dniu, kiedy to profesor M.W. Pariza wyizolował ten związek ze świeżego oraz smażonego mięsa wołowego. Niedługo potem stwierdził on, iż substancja hamuje rozwój raka naskórka u myszy. To zdarzenie zapoczątkowało serię badań. Z czasem sprzężony kwas linolowy stał się jedną z najlepiej przebadanych substancji bioaktywnych o stosunkowo szerokim spektrum działania 4. Po pierwsze, a zarazem najważniejsze: CLA hamuje rozwój nowotworów. Przeciwdziałanie nowotworom zostało potwierdzone zarówno w odniesieniu do ludzi jak i do zwierząt. W przypadku ludzi wyniki badań zależną są od rodzaju nowotworu i wieku badanych. Prewencja i leczenie udowodnione zostało tylko w przypadku ściśle określonych komórek rakowych. Badania przeprowadzone w Filadelfii potwierdziły, że spożywanie mleka z dużą zawartością CLA obniża ryzyko zachorowania kobiet na raka piersi. Następnie, badania in vitro wskazały, iż sprzężony kwas linolowy przeciwdziała rozwojowi komórek białaczki, czerniaka, jelita grubego, prostaty, jajników, jamy ustnej, a także sutków. National Academy of Sciences of USA zakwalifikowało CLA w poczet antynowotworowych kwasów tłuszczowych (w odniesieniu do zwierząt) 5. Z kolejnych potwierdzonych właściwości CLA warto wspomnieć o działaniu przeciwmiażdżycowym. Sprzężony kwas linolowy sprzyja spadkowi trójglicerydów oraz wzrostowi tzn. dobrego cholesterolu. Dodatkowo, związek ten obniża ciśnienie krwi. Badania na zwierzętach potwierdziły, iż CLA przeciwdziała miażdżycy. W przypadku ludzi kwestia ta zależna jest od odpowiedniego izomeru. Powyższe właściwości wykazuje bowiem tylko izomer cis-9, trans-11 6. CLA jest znany jako główny składnik suplementów dedykowanych odchudzaniu. Izomer trans-10, cis-12 opisywanego kwasu wykazuje pewne zdolności redukcyjne tkanki tłuszczowej. W badaniach przeprowadzonych na przełomie XX/XXI wieku wskazano, że już 3,4 grama na dobę przez trzy miesiące w przypadku osób otyłych, powoduje wyraźny spadek nie tylko masy ciała, ale również samych komórek tłuszczowych. CLA wpływa bowiem na wydatkowanie energii w organizmie, hamuje odkładanie się trójglicerydów, stymuluje wykorzystanie tłuszczu jako źródła energii 7. Finalnie, warto wspomnieć, iż CLA wpływa pośrednio na prawidłowe działanie układu odpornościowego. Poprzez odziaływanie na syntezę wybranych mediatorów lipidowych, wykazuje korzystne działanie prze reakcjach alergicznych i stanach zapalnych organizmu. Nie tylko zmniejsza stężenie markerów stanu zapalnego, ale również stymuluje produkcję ochronnych przeciwciał 8.

SUPLEMENTACJA

Sprzężony kwas linolowy występuje w wielu produktach spożywczych, głównie mięsnych oraz tłuszczu mlecznym. CLA znajdziemy przede wszystkim u przeżuwaczy, a więc w mięsie krowim, owczym, kozim, sarnim oraz kangurzym. W zakresie produktów mlecznych, największe stężenie kwasu rumenowego znajduje się w mleku owczym. Biorąc pod uwagę fakt, że nie znajdziemy go w Polsce, nie jest ono polecane przy diecie redukcyjnej. Wśród żywności dostępnej na terenie naszego kraju, najwięcej CLA znajduje się w wołowinie (4,3 mg/g), jagnięcinie (5,6 mg/g), serkach wiejskich (4,5 mg/g), parmezanie (3 mg/g), serze Grana Padano (9,47 mg/g), mleku UHT (5,5 mg/g), maśle (4,7 mg/g), jogurcie (4,8 mg/g) oraz serze cheddar (3,6 mg/g). Śladowe ilości znajdziemy również w wieprzowinie, cielęcinie i drobiu, a także w owocach morza, żółtkach jaj i wybranych olejach (kukurydziany, arachidowy, z oliwek) 3. Sprzężony kwas linolowy znajdziemy również w wielu suplementach diety w postaci wygodnych do połykania kapsułek i tabletek.

SUPLEMENTY DIETY ZAWIERAJĄCE CLA (1):


(1) Powyższe zestawienie przedstawia najczęściej wybierane produkty w danej kategorii, w ramach serwisu BioTrendy.pl

STOSOWANIE

Porcje do spożycia sprzężonego kwasu linowego zależne są od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Zasadniczo już 0,6 grama dziennie wystarczy, aby obniżyć „zły” cholesterol. Jeżeli zależy nam na redukcji tkanki tłuszczowej oraz wzroście masy mięśniowej zmuszeni jesteśmy spożywać wyłącznie izomer trans-10, cis-2 kwasy CLA. Przyjmowany z żywnością związek organiczny jest w pełni bezpieczny. Działania niepożądane mogą wystąpić tylko w przypadku nieprawidłowej bądź nadmiernej suplementacji kwasem CLA.

MOŻLIWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Naturalny, a więc przyjmowany wraz z pożywieniem sprzężony kwas linolowy jest w pełni bezpieczny dla zdrowia i życia. Niezwykle trudno go spożyć w zbyt dużych ilościach, zaś nawet jego nadmiar nie spowoduje większych problemów natur zdrowotnej. Nadpodaż CLA może przyczyniać się do szybszego zmęczenia organizmu. Dodatkowo, powoduje bóle brzucha, nudności, biegunkę i inne dolegliwości układu pokarmowego. Brany „bez ograniczeń” stymuluje wzrost stężenia białka ostrej fazy (CRP), co natomiast przekłada się na spadek stężenia dobrego cholesterolu 9.

Powyższe opracowanie przedstawia wiedzę i poglądy jej autorów według stanu na dzień sporządzenia niniejszego opracowania, które zostało przygotowane z zachowaniem należytej rzetelności oraz staranności przy utrzymaniu zasad metodologicznej poprawności, a także obiektywizmu na podstawie ogólnodostępnych informacji, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych według serwisu BioTrendy.pl w dniu publikacji opracowania. Serwis BioTrendy.pl nie gwarantuje jednakże ich kompletności oraz dokładności, w szczególności, w przypadku, gdyby informacje na podstawie, których wspierano się przy sporządzaniu powyższego opracowania okazały się niekompletne, niedokładne lub nie w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Serwis BioTrendy.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji. Ponadto serwis BioTrendy.pl nie stanowi oraz nie zastępuje porady lekarskiej, a także nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz zwartych w nim informacji, czy wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez uprzedniej, pisemnej zgody właścicieli serwisu BioTrendy.pl jest zabronione. Powyższe opracowanie stanowi utwór i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.).

Protected by Copyscape

Facebook Twitter

Zobacz również: