BioTrendy - Dieta Andersona PL - na czym polega - jak stosowac

Dieta Andersona – na czym polega? Jak stosować?

Dieta Andersona – na czym polega? Jak stosować?

Dieta Andersona często nazywa dietą nierozłączną została stworzona przez amerykańskiego dietetyka, Henry’ego L. N. Andersona. Zgodnie z jej założeniami, dostosowanie się do wszystkich zaleceń planu żywieniowego pozwala stracić około jednego kilograma w ciągu tygodnia. Dieta Andersona jest jedną z najpopularniejszych diet ostatnich lat. W szczególności oparta na owocach, warzywach i orzechach pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów, przy zachowaniu względnej ilości spożywanych mikro- i makroskładnikach. Główne założenie prezentowanego planu żywieniowego brzmi: „jesz kiedy chcesz” 1.

Dieta Andersona zyskała całe grono zwolenników za sprawą pozytywnych efektów jakie daje. Prezentowany plan żywieniowy pozwala nie tylko schudnąć, ale również oczyścić organizm, a także pozbyć się prawdziwej zmory kobiet – skórki pomarańczowej. Sam Anderson twierdzi, że zbędne kilogramy są wynikiem źle zestawionych ze sobą produktów, a w efekcie brakiem ich spalania przez organizm. Dodatkowo udowodnił on, że proces całkowitego strawienia węglowodanów oraz białek odbywa się przy użyciu zupełnie innych enzymów, aniżeli w przypadku tłuszczów 2.

PROGRAM DIETY

Dieta Andersona nie jest zbyt skomplikowana. Poza kluczowym założeniem: „jesz kiedy chcesz”, opiera się na kilku zasadach, których należy bezwzględnie przestrzegać. Jedną z najważniejszych jest absolutny zakaz picia przed, w trakcie oraz zaraz po jedzeniu. Dodatkowo, stanowczo zabrania się w czasie diety spożywania używek, w tym kawy, herbaty oraz alkoholu, a także picia wody gazowanej i zawierających konserwanty soków przetworzonych. Jeśli chodzi o przygotowywanie posiłków, klucz do sukcesu w zakresie utraty wagi leży przy odpowiednim zestawieniu produktów. Zgodnie z teorią Andersona zabrania się zestawiać ze sobą białek oraz węglowodanów. Co więcej, niezwykle ważna jest kolejność spożycia poszczególnych składników 1:

 • Owoce oraz soki owocowe (ze świeżo wyciskanych owoców) przyjmujemy wyłącznie na czczo;
 • Nie spożywamy żadnych sosów, łącznie z sosami stworzonymi na bazie jogurtów niskotłuszczowych oraz oliwy z oliwek;
 • Posiłki nie spożywamy w ściśle określonych porach,;
 • W ściśle określonych przedziałach godzinowych spożywamy wyznaczone grupy produktów;
 • Ostatni posiłek jemy nie później niż o godzinie 19:45. Po godzinie 20:00 niepowinno się przyjmować żadnego pożywienia

Okres trwania diety nie jest ściśle sprecyzowany. Anderson twierdzi, że dieta winna trwać do chwili, w której nie uzyskamy odpowiedniej wagi. Warto nadmienić jednak, że opisywany plan żywieniowy nie jest dedykowany osobom borykającym się z otyłością, a jedynie z niewielką nadwagą. Powinny stosować go osoby, które chcą nieznacznie zredukować wagę ciała do poziomu zadowalającego. Można się spotkać z opinią, że czas trwania diety nie powinien przekroczyć dwóch tygodni. Wynika z tego, że maksymalna utrata wagi oscyluje tutaj przy dwóch kilogramach, co nie da się ukryć, nie jest imponującym wynikiem. Biorąc pod uwagę wyrzeczenia jakie trzeba ponieść, aby zrzucić ten nadmiar, dieta ta absolutnie nie sprawdzi się w przypadku osób walczących chociażby z najmniejszą otyłością. Można śmiało stwierdzić, że najlepiej zaowocuje u osób, które zredukowały już nadprogramowe kilogramy, jednakże z licznych powodów (np. za sprawą uprawianego sportu) musza zrzucić jeszcze kilogram do trzech kilogramów 5.

NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANE SUPLEMENTY DIETY W KATEGORII ODCHUDZANIE I DIETA (1):


(1) Powyższe zestawienie przedstawia najczęściej wybierane produkty w danej kategorii, w ramach serwisu BioTrendy.pl

JADŁOSPIS PODCZAS DIETY

Tak jak wspomniano wyżej, kluczem do sukcesu w zakresie redukcji masy jest spożywanie ściśle określonych grup posiłków w odpowiednich przedziałach godzinowych 3. Będąc na diecie Andersona nie powinno spożywać się posiłków czy przekąsek po godzinie 20:00.

 • Od godziny 00:00 do godziny 12:00 – wyłącznie owoce oraz świeżo wyciśnięte soki owocowe;
 • Od godziny 12:00 do godziny 16:00 – o 12:00 sok warzywny, kolejne posiłki można spożywać dopiero po 30 minutach, kluczowym daniem jest sałatka warzywna na bazie zielonej sałaty;
 • Od godziny 16:00 do godziny 20:00 – dowolne produkty, aczkolwiek z uwzględnieniem zasady niełączenia białek z węglowodanami np. mięso + ziemniaki, mięso + makaron, ryba + kasza, ryba + chleb.

Każdy posiłek winien zakończyć się w momencie, gdy poczujemy pierwsze oznaki sytości. Uwaga! Po zjedzeniu owoców należy odczekać co najmniej 30 minut do następnego posiłku.

DZIEŃ I – przykładowego planu żywieniowego Diety Andersona 5:
Od godziny 00:00 do godziny 12:00Sok jabłkowy (szklanka), banan, kilka kulek winogrona
Od godziny 12:00 do godziny 16:00Sok marchewkowy (szklanka), następnie sałatka na bazie sałaty z cebulą i pomidorami, garść migdałów
Od godziny 16:00 do godziny 20:00Pieczone ziemniaki z zielonym groszkiem oraz sałatka warzywna

 

DZIEŃ II – przykładowego planu żywieniowego Diety Andersona:
Od godziny 00:00 do godziny 12:00Sok pomarańczowy (szklanka), dwie gruszki
Od godziny 12:00 do godziny 16:00Sok wielowarzywny (szklanka), następnie brokuły gotowane na parze
Od godziny 16:00 do godziny 20:00Zupa pomidorowa na ostro z dodatkiem owoców morza (nie więcej niż 350 mililitrów)

 

DZIEŃ III – przykładowego planu żywieniowego Diety Andersona:
Od godziny 00:00 do godziny 12:00Sok gruszkowy (szklanka), jeden banan
Od godziny 12:00 do godziny 16:00Sok pomidorowy (szklanka), sałatka colesław (około stu gram)
Od godziny 16:00 do godziny 20:00Surówka z do wyboru: ryż, ziemniaki, makaron (do pięćdziesięciu gram)

 

DZIEŃ IV – przykładowego planu żywieniowego Diety Andersona:
Od godziny 00:00 do godziny 12:00Sok grejpfrutowy (szklanka), jedna średnia pomarańcza
Od godziny 12:00 do godziny 16:00Sok wielowarzywny (szklanka), sałatka z pomidorów z dodatkiem cebulki
Od godziny 16:00 do godziny 20:00Wybrany filet z ryby z dodatkiem warzyw na ostro (do dwustu gram)

 

DZIEŃ V – przykładowego planu żywieniowego Diety Andersona:
Od godziny 00:00 do godziny 12:00Sok winogronowy (szklanka), trzy plastry ananasa
Od godziny 12:00 do godziny 16:00Sok pomidorowy (szklanka), następnie karczochy gotowane na parze
Od godziny 16:00 do godziny 20:00Spaghetti neapolitańskie (nie więcej niż 200 gram)

Produkty definitywnie zakazane podczas całej diety Andersona:

 • Woda mineralna gazowana;
 • Napoje gazowane;
 • Soki owocowe przetworzone tj. kupne;
 • Wszelkiego rodzaju sosy, w tym na bazie jogurtów oraz oliwy z oliwek;
 • Używki: kawa, herbata, alkohol, napoje energetyzujące etc.

PRZECIWWSKAZANIA

Dieta Andersona sprawdzi się w przypadku osób, które nie pracują bądź pracują w domu. Jako że wymaga ona spożywania określonych posiłków o danej godzinie np. saku warzywnego o godzinie 12:00 (świeżo wyciskanego), niezwykle trudne jest trzymanie się zasad tego planu pracując z daleka od domu. Dodatkowo, należy podkreślić, że jest do dieta dość rygorystyczna jeśli chodzi o przestrzeganie założeń. Tylko sztywne trzymanie się zasad pozwoli nam osiągnąć określony cel, a więc zredukować wagę do pożądanej. Dieta ta nie jest zalecana osobom, które spodziewają się szybkich, spektakularnych osiągów w krótkim czasie. Docelowo zakłada spokojną, zbilansowaną utratę wagi na poziomie jednego kilograma na tydzień, co jednocześnie zapobiega tzn. efektowi jojo w przyszłości, po zakończeniu planu żywieniowego 4. Stanowczo zabrania się wdrażania diety Andersona kobietom w ciąży oraz matkom karmiącym, osobom cierpiącym na poważne choroby przewlekłe, zwłaszcza serca, a także osobom regularnie uprawiającym sport czy narażonych na wzmożony wysiłek fizyczny. Na czas diety warto zrezygnować także z pracy. Sama dieta nie jest rygorystyczna i dostarcza do organizmu większości niezbędnych minerałów i składników odżywczych. Jedynie niska podaż energii może przekładać się na problemy natury zdrowotnej.

MOŻLIWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Jako że dieta Andersona jest dieta detoksykującą, przy pełny wdrożeniu programu żywieniowego mogą wystąpić skutki podobne do tych, które następują przy oczyszczaniu organizmu. Do najczęściej występujących skutków ubocznych można zaliczyć omdlenia i zasłabnięcia, a także wyraźna utrata energii za sprawą niewielkiej podaży produktów wysokoenergetycznych 4.

Powyższe opracowanie przedstawia wiedzę i poglądy jej autorów według stanu na dzień sporządzenia niniejszego opracowania, które zostało przygotowane z zachowaniem należytej rzetelności oraz staranności przy utrzymaniu zasad metodologicznej poprawności, a także obiektywizmu na podstawie ogólnodostępnych informacji, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych według serwisu BioTrendy.pl w dniu publikacji opracowania. Serwis BioTrendy.pl nie gwarantuje jednakże ich kompletności oraz dokładności, w szczególności, w przypadku, gdyby informacje na podstawie, których wspierano się przy sporządzaniu powyższego opracowania okazały się niekompletne, niedokładne lub nie w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Serwis BioTrendy.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji. Ponadto serwis BioTrendy.pl nie stanowi oraz nie zastępuje porady lekarskiej, a także nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz zwartych w nim informacji, czy wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez uprzedniej, pisemnej zgody właścicieli serwisu BioTrendy.pl jest zabronione. Powyższe opracowanie stanowi utwór i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.).

Protected by Copyscape

Facebook Twitter

Zobacz również: