BioTrendy - Dieta Montignaca PL - na czym polega - jak stosowac

Dieta Montignaca – na czym polega? Jak stosować?

Dieta Montignaca – na czym polega? Jak stosować?

Dieta Montignaca to jeden z popularniejszych programów żywieniowych kilku ostatnich miesięcy. Głównym założeniem diety jest twierdzenie, że nadwaga bierze się z dużej ilości węglowodanów, które przyczyniają się do wzrostu poziomu cukru we krwi. W porównaniu do innych, równie modnych programów żywieniowych, doktor Michael Montignaca – twórca omawianej diety – zadbał o to, by znalazły się w niej wszystkie niezbędne dla organizmu składniki odżywcze. Można śmiało stwierdzić, iż jest to jedna z przyjemniejszych diet, bowiem jedyną jej zasadą jest wystrzeganie się produktów o wysokim indeksie glikemicznym (IG). Tak naprawdę, w czasie jej trwania możemy spożywać wszystko co chcemy i na co mamy ochotę – węglowodany, białka i tłuszcze. Co więcej, wcale nie musimy liczyć kalorii czy ograniczać słodkie przekąski.

Doktor Michael Montignac, autor na swój sposób rewolucyjnych w zakresie odchudzania wniosków, gruntownie przestudiował wpływ cukru na otyłość. Jako że pracował w dziale naukowym jednego z większych amerykańskich koncernów farmaceutycznych, mógł dokładnie przyjrzeć się temu zagadnieniu. Podstawą jego badań było stwierdzenie, że osoby otyłe mają podwyższony poziom insuliny. Jak wiadomo, insulina jest odpowiedzialna za przekazywanie części cukru obecnego we krwi do poszczególnych komórek. Te wykorzystują go jako źródło energii. Reszta glukozy transportowana jest do ‘magazynu’, czyli najzwyczajniej w świecie do tkanki tłuszczowej. Nadmiar cukru we krwi wymusza wzmożoną pracę trzustki, a tym samym nadmierną produkcję insuliny. Czym większe stężenie tego hormonu w naszym organizmie, tym więcej cukru zostaje odłożone w komórkach – to natomiast przekłada się bezpośrednio na naszą wagę. Cukier, który odpowiada za nasze nadprogramowe kilogramy pochodzi z węglowodanów spożywanych w codziennej diecie. Aby schudnąć, należy zatem gruntownie zmodyfikować plan żywieniowy tak, aby wykluczyć z niego wszystkie produkty o wysokim indeksie glikemicznym.

PROGRAM DIETY

Uwaga! W diecie Montignaca kluczową rolę pełnią produkty o indeksie glikemicznym poniżej 50. Dieta Montignaca składa się z dwóch etapów – fazy redukcyjnej (bardziej restrykcyjnej) oraz fazy podtrzymującej.

Faza I: trwa około 3 miesięcy. Jej głównym celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów i ‘dojście’ do zadowalającej wagi. Etap ten ma znaczący wpływ na stabilizację pracy trzustki i zoptymalizowanie procesu produkcji insuliny. Zasadniczo, w czasie redukcji możemy jeść co chcemy oraz w jakich ilościach chcemy, z uwzględnieniem indeksu glikemicznego spożywanych produktów. Główne zasady:

  • W czasie diety Montignaca nie głodzimy się – spożywamy zalecaną liczbę posiłków: śniadanie, obiad, podwieczorek oraz kolację. Ważne, by posiłki te jest o stałych porach. Staramy się nie podjadać. Przerwy pomiędzy poszczególnymi daniami nie powinny być krótsze niż trzy godziny. Ostatni posiłek jemy na trzy – cztery godziny przed snem.
  • Dbamy o odpowiedni rozkład makroskładników – codziennie spożywamy 1,5 grama białka na kilogram masy ciała.
  • Sięgając po produkt o większym IG, staramy się nie łączyć go w jednym posiłku z tłuszczami. Do wyboru mamy dwa rodzaje posiłków – białkowo-tłuszczowe oaz białkowo-węglowodanowe. W skład pierwszego winny wchodzić wyłącznie produkty o IG nie większym niż 35. Drugi rodzaj powinien zawierać produkty o IG nie większym niż 50, aczkolwiek o znacznie niższej zawartości tłuszczu, aniżeli pierwszy.
  • Nie jemy surowych owoców na wieczór.
  • Chleb pełnoziarnisty dozwolony jest wyłącznie na śniadanie.
  • Unikamy spożywania kawy oraz herbaty, gdyż te wzmagają wydzielanie insuliny. Jednocześnie pijamy między posiłkami dużo wody mineralnej – minimalna zalecana dawka to dwa litry dziennie. Jeśli chodzi o alkohol, unikamy napojów wysokoprocentowych za wyjątkiem wina – dopuszczalna jest jedna lampka wytrawnego wina do posiłku na dzień.

Faza II: podtrzymująca, polega na utrzymaniu uzyskanej wagi. Tak naprawdę jest ona bezterminowa – trwamy w niej tak długo, jak chcemy być zdrowi. W czasie jej trwania spożywamy wszystkie preferowane przez nas produkty, ale o indeksie glikemicznym nie wyższym niż 50. Sporadycznie możemy pozwolić sobie na większe odstępstwa – np. gotowane ziemniaki. W takim przypadku produkt o wysokim IG należy zestawić z produktem o skrajnie niskim IG np. pomidorami lub sałatą.

NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANE SUPLEMENTY DIETY W KATEGORII ODCHUDZANIE I DIETA (1):


(1) Powyższe zestawienie przedstawia najczęściej wybierane produkty w danej kategorii, w ramach serwisu BioTrendy.pl

JADŁOSPIS PODCZAS DIETY

Dieta Montignaca wyklucza z codziennego jadłospisu produkty o wysokim indeksie glikemicznym – głównie pochodzenia roślinnego: warzywa, owoce oraz zboża, a także pełnowartościowe mleko (ze względu na obecność laktozy i galaktozy) oraz miód (ze względu na obecność glukozy oraz fruktozy). Kluczem do sukcesu jest zastąpienie węglowodanów wymuszających na wątrobie nadmierną produkcję insuliny, węglowodanami powodującymi tylko nieznaczny wzrost poziomu cukru we krwi. Twórca diety, doktor Michael Montignaca, podzielił dozwolone produkty na siedem zasadniczych grup:

1. Produkty białkowe: owoce morza i ryby, mięso oraz drób, chude sery, jogurty i mleko, jajka, jogurty naturalne;

2. Warzywa: kapusta, cykoria, kalafior, kabaczki, zielony groszek, papryka, por, bakłażan, brokuły, szpinak, szparagi, brukselka, czerwone buraczki, szczaw, seler, sałata, cebula, cukinia, ogórki, marchew, kapusta, pomidory, rzepa, rzodkiewki;

3. Rośliny strączkowe: soczewica, soja, fasola, bób, groch, ciecierzyca;

4. Owoce świeże: jabłka, gruszki, truskawki, śliwki, brzoskwinie, cytrusy, kiwi, agrest, figi, granat, jagody, maliny, marakuja, morele, morwa, nektarynki, porzeczki czerwone, wiśnie;

5. Nasiona, zboża i orzechy: pestki, migdały, jęczmień, siemię lniane, sezam, mak, słonecznik, orzechy arachidowe, orzechy laskowe, orzechy nerkowca, orzechy pistacjowe, orzechy włoskie, brązowy ryż;

6. Produkty węglowodanowe: alkohol, ziemniaki, pieczywo pełnoziarniste, makaron;

7. Tłuszcze: czekolada nadziewana, masło, margaryna, olej, śmietana, tłuste ryby.

Produkty na ‘samym dole’ cechują się największym indeksem glikemicznym (wskaźnik powyżej 50), a co za tym idzie są absolutnie zakazane podczas stosowania diety. Niewiele osób jest w stanie zrezygnować z ziemniaków. W tym aspekcie istnieje pewna ‘furtka’ – możliwe jest spożywanie ziemniaków młodych. Oprócz tego stanowczo odradza się jedzenie w czasie diety bananów, suszonych owoców, słodzonych konfitur, białego pieczywa, kukurydzy, białek mąki oraz białego ryżu. Uwaga! Warto zauważyć, że indeks glikemicznym zmienia się w zależności od sposobu przyrządzenia danego produktu. Przykładowo – surowa marchewka posiada IG na poziomie 16, gotowana zaś na poziomie 47. Na szczęście, bez wszystkich zakazanych produktów można się obejść. Oprócz wyżej wymienionych – grupy od 1 do 5, w czasie diety Montignaca można spożywać również gorzką czekoladę, ale tylko powyżej 70 proc. kakao, pędy bambusa, ostrą musztardę, a także grzyby.

PRZECIWWSKAZANIA

Jako że dieta Montignaca nie ogranicza nam spożywania konkretnej grupy produktów, a więc umożliwia dostarczanie do organizmu wszystkim mikro- i makroskładników, a także witamin, nie ma żadnych przeciwskazań, co do jej stosowania w przypadku osób zdrowych. Niestety, program ten nie jest zalecany osobom cierpiącym na zaburzenia funkcjonowania trzustki.

MOŻLIWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Możliwe skutki wskazał sam doktor Montignac:

  • W przypadku kobiet: zaburzenia równowagi hormonalnej, stres;
  • Niezachowanie umiaru przy kaloryczności posiłków, mimo zachowania niskich indeksów glikemicznych, może doprowadzić do przyrostu wagi.

BIBLIOGRAFIA:

1. Michel Montignac, Jeść, aby schudnąć. Tajemnice naszego pożywienia, Artvitae, Warszawa 1999;
2. http://www.montignac.com/ [dostęp 26.02.2017];
3. Ria Tummers, Montignac nad Wisłą, Artvitae, Warszawa 2003;
4. Adrian F. Heini “Divergent trends in obesity and fat intake patterns : The American Paradox”. The American Journal of Medicine 1997;
5. Freedman MR, King J, Kennedy E. Popular diets: ascientific review. Obes Res 2001; 9: 1-40S;
6. Pawlak, D. B.; Ebbeling, C. B.; Ludwig, D. S. (2002). “Should obese patients be counselled to follow a low-glycaemic index diet? Yes”. Obesity Reviews. 3 (4): 235–243;
7. Wadden, Thomas A.; Butryn, Meghan L.; Wilson, Christopher (2007). “Lifestyle Modification for the Management of Obesity”. Gastroenterology. 132 (6): 2226–2238.

Powyższe opracowanie przedstawia wiedzę i poglądy jej autorów według stanu na dzień sporządzenia niniejszego opracowania, które zostało przygotowane z zachowaniem należytej rzetelności oraz staranności przy utrzymaniu zasad metodologicznej poprawności, a także obiektywizmu na podstawie ogólnodostępnych informacji, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych według serwisu BioTrendy.pl w dniu publikacji opracowania. Serwis BioTrendy.pl nie gwarantuje jednakże ich kompletności oraz dokładności, w szczególności, w przypadku, gdyby informacje na podstawie, których wspierano się przy sporządzaniu powyższego opracowania okazały się niekompletne, niedokładne lub nie w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Serwis BioTrendy.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji. Ponadto serwis BioTrendy.pl nie stanowi oraz nie zastępuje porady lekarskiej, a także nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz zwartych w nim informacji, czy wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez uprzedniej, pisemnej zgody właścicieli serwisu BioTrendy.pl jest zabronione. Powyższe opracowanie stanowi utwór i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.).

Protected by Copyscape

Facebook Twitter

Zobacz również: