Dieta pudełkowa – na czym polega? Jak stosować?

Dieta pudełkowa – na czym polega? Jak stosować?

Dieta pudełkowa to rozwiązanie zbliżone do cateringu. Głębsza analiza tego stwierdzenia pozwoli wysunąć wnioski, iż całość powinno nazywać się „cateringiem pudełkowym”, nie zaś dietą. Mówiąc „dieta pudełkowa” nie mamy na myśli konkretnego planu żywieniowego – wręcz przeciwnie. To ogólna nazwa marketingowa wszystkich dostępnych na rynku diet (niezależnie od kcal, dietetycznych, na masę, zdrowotnych, zwykłych planów żywieniowych etc.).

Początkowo warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co to jest dieta pudełkowa. Jest to nic innego jak catering (niekoniecznie dietetyczny), sporządzany przez wykwalifikowaną firmę (w zależności od rodzaju z udziałem lekarzy, dietetyków, innych specjalistów), dowożony do klienta pod wskazany adres. Przymiotnik „pudełkowa” odnosi się do formy dostarczania posiłków. Najczęściej są one zapakowane w wygodne, kartonowe (rzadziej plastikowe) pudełko z logo firmy.

PROGRAM DIETY

Niezwykle ciężko jest mówić o zasadach diety pudełkowej. Rozwiązanie to nie dotyczy przecież konkretnego typu jadłospisu, a formy jego dostarczania. Zależnie od naszych indywidualnych preferencji, dieta pudełkowa może realizować różne cele. Tak więc wyróżniamy 1:

 

Diety pudełkowe zróżnicowane wyłącznie pod względem kcal:

Od 600 do 3 500 kcal (czym więcej kalorii, tym droższy jest miesięczny abonament).

Niskokaloryczne diety pudełkowe:

Najczęściej do 1500 kcal.

Wegetariańskie diety pudełkowe:

Diety pozbawione mięsa lub ryb bądź mięsa i ryb.

Wegańskie diety pudełkowe:

Diety dedykowane weganom, pozbawione nie tylko mięsa i ryb, ale i wszystkich produktów pochodzenia odzwierzęcego.

Pudełkowe diety witaminowe:

Ukierunkowane na dostarczanie klientowi posiłków bogatych w określone witaminy, a także minerały, mikro- i makroskładniki i inne związki.

Diety pudełkowe zdrowotne:

Dla osób borykających się z nietolerancjami pokarmowymi np. dieta bezglutenowa, dieta bezlaktozowa, dieta bezglutenowa i bezlaktozowa (w jednym), dieta bezglutenowa i pozbawiona nabiału (w jednym), dieta bez nabiału, dieta dla diabetyka, dieta antycellulitowa.

Diety pudełkowe odchudzające:

Diety redukcyjne, ukierunkowane na szybką utratę masy ciała, nie tylko niskokaloryczne, ale również o konkretnym doborze produktów bądź mikro- i makroskładników np. dieta Montignaca (pozbawiona produktów o wysokim IG).

Pudełkowe diety sportowe:

Dedykowane sportowcom, którzy pragną utrzymać bądź zwiększyć masę mięśniową.

Pudełkowe diety sportowe:

Dedykowane sportowcom, którzy pragną utrzymać bądź zwiększyć masę mięśniową.

Office Box:

Specyficzny rodzaj diet pudełkowych, nowość na polskim rynku, uwzględniająca posiłki tylko na czas pracy (śniadanie, drugie śniadanie, obiad).

Diety pudełkowe w zależności od ilości dni:

tygodniowe, miesięczne, tygodniowe bez weekendów, weekendowe, trzydniowe etc.

Diety pudełkowe w zależności od ilości dań:

Trzydaniowe, czterodaniowe, pięciodaniowe bądź inne.

Diety pudełkowe warzywno-owocowe, oczyszczające, detoksykujące:

Plany żywieniowe odchudzające, ale jednocześnie oczyszczające organizm, bazujące zazwyczaj wyłącznie na owocach i warzywach (przede wszystkim sokach).

Popularne diety pudełkowe o różnych celach:

Dieta Paleo, dieta Południowa, dieta Pesco, diety bazujące na składnikach superfoods etc.

 

Oczywiście są to najpopularniejsze rodzaje diet, które mogą pełnić rolę „pudełkowej” (mogą być dostarczane w pudełku). Duża konkurencja na rynku wymusza na firmach nieustanne poszerzanie oferowanych rozwiązań. Stąd też niektóre podmioty posiadają wymyślne plany żywieniowe (autorskie), których nie spotkamy nigdzie indziej. W przypadku diety pudełkowej nie możemy mówić o programie odchudzania. Nie każda dieta pudełkowa musi być dietą redukcyjną (odchudzającą). Na rynku znajdziemy szereg różnego rodzaju firm cateringowych, zajmujących się dostarczaniem pożywienia w pudełkach. Obecnie możliwe jest zamówienie prezentowanego rozwiązania niemal pod każdy adres. Większość firm posiada własną stronę WWW, na której prezentuje ofertę, dostępne diety oraz cennik. Zamówienie interesującego nas planu żywieniowego odbywa się bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem e-formularza. Aby zamówić dietę pudełkową należy:

 • Wybrać interesujące nas rozwiązanie tj. rodzaj diety;
 • Zaznaczyć, ile posiłków dziennie będzie dla nas satysfakcjonujące (najczęściej firmy podają stałą wartość – 5 posiłków);
 • Wybrać preferowaną przez nas kaloryczność diety;
 • Wybrać ilość dni, w czasie których będą nam dostarczane pudełka z jedzeniem. Wiele firm oferuje możliwość zamówienia pakietu próbnego (na jeden, dwa bądź trzy dni). Ilość dni oscyluje zazwyczaj od 5 do 30. Dodatkowo, możemy zdecydować się na posiłki w weekendy (w soboty, niedziele bądź w oba dni). Nierzadko pudełko na niedzielę dostarczane jest wraz zamówieniem sobotnim;
 • Wybrać datę początkową zamówienia – od którego dnia chcemy dostawać pudełka;
 • W formularzu zamówienia mogą pojawić się dodatkowo płatne opcje np. koktajle, woda mineralna i inne napoje do posiłku, dodatkowe dania, desery etc.;
 • W następnej kolejności musimy wypełnić formularz kontaktowy: nasze dane adresowe, telefon, adres e-mail, dane do faktury, preferowaną godzinę dostarczania produktów;
 • Dopiero na samym końcu zmuszeni jesteśmy ponieść opłatę za zamówioną dietę. Koszt diety pudełkowej oscyluje w granicach od kilkuset złotych, nawet do kilku tysięcy złotych.

Najpopularniejsze firmy cateringowe posiadają w ofercie konsultacje dietetyczne. Przed zamówieniem diety klient może porozmawiać ze specjalistą celem doboru najlepszego, najlepiej dopasowanego do jego osoby zamówienia.

NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANE SUPLEMENTY DIETY W KATEGORII ODCHUDZANIE I DIETA (1):


(1) Powyższe zestawienie przedstawia najczęściej wybierane produkty w danej kategorii, w ramach serwisu BioTrendy.pl

JADŁOSPIS PODCZAS DIETY

W diecie pudełkowej możliwe jest zastosowanie każdego rodzaju produktów. Nie da się ukryć, że w większości przypadków są to produkty zdrowe, niskoprzetworzone i wysokiej jakości – bogate w mikro- i makroskładniki, witaminy oraz minerały. Renomowane firmy cateringowe bazują na produktach pochodzących z ekologicznych upraw. Oczywiście, czym wyższa jakość składników, tym więcej zapłacimy za samą dietę. Dieta pudełkowa doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które pragną odżywiać się zdrowo, ale z jakiś powodów nie posiadają wystarczająco dużo czasu na sporządzanie zdrowych, zbilansowanych posiłków. To również świetna opcja dla tych, którzy nie mają odpowiedniej wiedzy w tej zakresie. Tworzenie pełnowartościowych dań, chociaż wydaje się proste, wymaga od nas wiele poświęcenia – począwszy od etapu planowania diety, poprzez zakup produktów, a skończywszy na samym przygotowaniu posiłku 2. W największych miastach Polski funkcjonuje po kilkadziesiąt firm cateringowych. Wybór odpowiedniej z nich również może stanowić pewien problem. Zanim zakupimy pierwszą, lepszą dietę warto zwrócić uwagę na kilka kwestii 5:

 • Czy firma współpracuje z dietetykiem, a jeśli tak, jakie ma on opinie wśród klientów (można sprawdzić w Internecie)?
 • Czy dietetyk współpracujący z firmą pomaga klientowi również po zakupie diety – w czasie jej trwania?
 • Czy firma posiada w swojej ofercie dietę spełniającą nasze oczekiwania, a jeśli nie, czy jest gotowa takową sporządzić?
 • Skąd firma bierze poszczególne produkty – czy współpracuje z ekologicznymi uprawami i fermami?
 • Czy firma dotrzymuje zobowiązań, działa terminowo (tutaj też warto sprawdzić w Internecie) – ile pozytywnych ocen otrzymała oraz z czego wynikają te negatywne oceny?
 • Jak kształtuje się jakość pudełek, w których dostarczane jest pożywienie, a także dodatków np. sztućców?
 • Czy posiłki są różnorodne, dania wyglądają zachęcająco, całość ma przyjemny wygląd i zapach?
 • Czy wykorzystywane do sporządzania posiłków produkty są świeże?

PRZECIWWSKAZANIA

Głównym przeciwskazaniem do diety pudełkowej jest jej cena. Rozwiązanie to nie należy do najtańszych. Można śmiało stwierdzić, że za własnoręcznie przygotowywane posiłki zapłacimy znacznie mniej. W zależności od wariantu diety oraz jej kaloryczności, a także ilości posiłków koszt zestawu oscyluje w granicach 40 – 90 zł. Kompleksowy wariant – na cztery tygodnie łącznie z weekendami, przy pięciu posiłkach, dla jednej osoby – może wynieść nas nawet około 3 000 zł. Z założenia jednak sama dieta pudełkowa jest dietą zdrową, a więc dla nas bezpieczną. Odpowiednio dobrane posiłki winny uwzględniać wszystkie mikro- i makroskładniki, a więc dostarczać nam niezbędnych elementów. Jeżeli jednak, dłuższe spożywanie rozwiązań dostarczanych nam przez firmę zewnętrzną wywoła u nas jakieś objawy niepożądane, powinniśmy natychmiast z nich zrezygnować 3.

MOŻLIWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Jako że dieta pudełkowa jest z założenia dietą zdrową – tak jak wspomniano wcześniej – nie powinna wywoływać skutków ubocznych. Niestety, ze względu na liczną konkurencję w tej branży, wiele firm dąży do ograniczenia kosztów związanych z prowadzeniem działalności. Stąd też część nieuczciwych przedsiębiorców może bazować na nieświeżych, a co za tym idzie, szkodliwych produktach. Równie ważne jest miejsce przygotowywania posiłków. Decydując się na usługi cateringu zewnętrznego nigdy nie mamy pewności, co znajduje się w daniach, które spożywamy. Jeżeli zaobserwujemy któryś z wyszczególnionych poniżej skutków ubocznych, powinniśmy jak najszybciej przerwać dietę i – zależnie od naszych preferencji – nawiązać współpracę z inną firmą bądź przez jakiś czas przygotowywać posiłki samodzielnie w domu. Najpopularniejsze skutki uboczne nieświeżego/zanieczyszczonego jedzenia: ból brzucha, gorączka, biegunka, nudności, wymioty, ból mięśni, ból głowy, sztywnienie karku, utrata równowagi, konwulsje, utrata łaknienia 4.

BIBLIOGRAFIA:

1. Agnieszka Maj, Dieta z pudełka – motywacje osób korzystających z gotowego cateringu dietetycznego, 2016, Warszawa;
2. Domański H., Karpiński Z., Przybysz D., Straczuk J. (2015), Wzory jedzenia a struktura społeczna, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa;
3. Mennell S., Murcott A., van Otterloo A. H. (1992), The Sociology of Food: Eating, Diet and Culture, Sage Publications, London;
4. Pogoń K., Muszyńska M., Pogoń P. (2016), Ocena możliwości zastosowania cateringu dietetycznego w celu edukacji żywieniowej pacjentów otyłych, [w:] D. Gajewska, J. Myszkowska-Ryciak (red.), Wybrane problemy dietoprofilaktyki i dietoterapii chorób przewlekłych, Polskie Towarzystwo Dietetyki, Warszawa, s. 75–82.;
5. Małgorzata Kryda, Dieta pudełkowa. Na co uważać, wybierając catering dietetyczny, Wyborcza.biz, Warszawa, 2016.

Powyższe opracowanie przedstawia wiedzę i poglądy jej autorów według stanu na dzień sporządzenia niniejszego opracowania, które zostało przygotowane z zachowaniem należytej rzetelności oraz staranności przy utrzymaniu zasad metodologicznej poprawności, a także obiektywizmu na podstawie ogólnodostępnych informacji, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych według serwisu BioTrendy.pl w dniu publikacji opracowania. Serwis BioTrendy.pl nie gwarantuje jednakże ich kompletności oraz dokładności, w szczególności, w przypadku, gdyby informacje na podstawie, których wspierano się przy sporządzaniu powyższego opracowania okazały się niekompletne, niedokładne lub nie w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Serwis BioTrendy.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji. Ponadto serwis BioTrendy.pl nie stanowi oraz nie zastępuje porady lekarskiej, a także nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz zwartych w nim informacji, czy wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez uprzedniej, pisemnej zgody właścicieli serwisu BioTrendy.pl jest zabronione. Powyższe opracowanie stanowi utwór i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.).

Protected by Copyscape

Facebook Twitter

Zobacz również: