BioTrendy - Dieta rozdzielna Hay'a PL - na czym polega - jak stosowac

Dieta rozdzielna Hay’a – na czym polega? Jak stosować?

Dieta rozdzielna Hay’a – na czym polega? Jak stosować?

Dieta rozdzielna Hay’a to niezwykle wygodny plan żywieniowy, którego może korzystać praktycznie każdy – również te osoby, które nie chcą zrzucić zbędnych kilogramów, a jedynie zadbać o zdrowie. To, co wyróżnia tą dietę na tle innych to fakt, że w jej przypadku wcale nie musimy rezygnować z ulubionych produktów oraz potraw. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie dopasowanie składników 1.

Prezentowana dieta jest autorstwem doktora Williama Howarda Haya. Specjalista ten prowadził swoje badania na początku XX wieku. Udowodnił on m.in., że istnieje związek pomiędzy chorobami oraz dolegliwościami serca, układu krążenia i zaburzeniami trawiennymi, a stosowaną dietą. Po gruntownej analizie związku przyczynowo skutkowego Hay stworzył starannie opracowany system odżywiania, który nie tylko pozwala odzyskać prawidłową wagę, ale jednocześnie pozbyć się wielu problemów natury zdrowotnej. Połączenie białek np. mięsa, ryb, jajek czy produktów mlecznych z węglowodanami np. chlebem, ziemniakami, makaronem czy ryżem w tym samym posiłku, prowadzi do nadmiernej kwasowości. Powstały w ten sposób w naszym żołądku roztwór nie jest zdolny do trawienia zarówno białka jak i skrobi. Obecne w przewodzie pokarmowym bakterie prowadzą do rozkładu tego pierwszego oraz fermentacji tego drugiego. Rozkład oraz fermentacja stanowią główne przyczyny wszystkich dolegliwości układu trawiennego, począwszy od zgagi, poprzez wzdęcia i zaparcia, a skoczywszy na zapaleniu okrężnicy. Dodatkowo, źle dobrane połączenia pokarmowe objawiają się wysypką i pokrzywką 1.

PROGRAM DIETY

Podstawą diety rozdzielna Hay’a jest niełączenie ze sobą białek oraz węglowodanów w jednym posiłku. Hay oprócz grupy produktów białkowych oraz węglowodanowych, których absolutnie nie można ze sobą łączyć, wyróżnił także trzecią grupę produktów – produkty neutralne. Składniki te można łączyć zarówno z białkami jak i węglowodanami, bez obaw o zaburzenie planu żywieniowego. Dieta rozdzielna Hay’a stanowi niezwykle racjonalny program żywieniowy 2. Wiele źródeł podaje, że bez większych przeszkód możemy stosować ją od kilku miesięcy do kilku lat.

NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANE SUPLEMENTY DIETY W KATEGORII ODCHUDZANIE I DIETA (1):


(1) Powyższe zestawienie przedstawia najczęściej wybierane produkty w danej kategorii, w ramach serwisu BioTrendy.pl

JADŁOSPIS PODCZAS DIETY

Trzy grupy produktów wyróżnione przez dr Haya 4:

GRUPA I – produkty białkowe:

 • Mięso za wyjątkiem surowego;
 • Ryby oraz owoce morza;
 • Jajka;
 • Soja – w dowolnej postaci;
 • Mleko za wyjątkiem pasteryzowanego;
 • Przetwory mleczne (jogurty, sery, sery żółte).

 

GRUPA II – produkty węglowodanowe:

 • Pieczywo;
 • Ziemniaki;
 • Makaron;
 • Kasza;
 • Owoce oraz rodzynki;
 • Płatki owsiane;
 • Ryż;
 • Karczochy;
 • Piwo;
 • Miód.

 

GRUPA III – produkty neutralne:

 • Tłuszcze z uwzględnieniem olei roślinnych oraz masła;
 • Warzywa, w tym czosnek;
 • Zioła;
 • Grzyby;
 • Nasiona słonecznika oraz sezam;
 • Orzechy;
 • Herbatki ziołowe;
 • Śmietana, mleko, kefir oraz maślanka;
 • Kiełki.

 

Produkty całkowicie zakazane:

 • Białe pieczywo;
 • Wędliny;
 • Czerwone mięso;
 • Napoje gazowane;
 • Cukier;
 • Mocna kawa oraz herbata;
 • Alkohol;
 • Fast foody.

 

PONIEDZIAŁEK – przykładowy jadłospis na jeden dzień diety rozdzielnej dr Haya 1:
Śniadanie:(typ: węglowodanowe) musli z owocami + rodzynki
Obiad:(typ: węglowodanowy) zapiekane ziemniaki z ziołami + sałatka warzywna
Kolacja:papryka nadziewana farszem pieczarkowym

 

WTOREK – przykładowy jadłospis na jeden dzień diety rozdzielnej dr Haya:
Śniadanie:(typ: węglowodanowe) kromka chleba razowego z masłem + kiełki
Obiad:(typ: białkowy) zapiekany dorsz + sałatka warzywna
Kolacja:(typ: węglowodanowa) sałatka na bazie jajka na twardo z dodatkiem sałaty, szczypiorku, papryki, cebuli + łyżka majonezu

 

ŚRODA – przykładowy jadłospis na jeden dzień diety rozdzielnej dr Haya:
Śniadanie:(typ: węglowodanowe)sałatka z owoców sezonowych (miseczka)
Obiad:(typ: węglowodanowy) makaron spaghetti ze śmietaną i pieczarkami
Kolacja:(typ: węglowodanowa) ziemniaki w mundurkach + masło

 

CZWARTEK – przykładowy jadłospis na jeden dzień diety rozdzielnej dr Haya:
Śniadanie:(typ: węglowodanowe) tosty z dżemem (niskosłodzonym) + brzoskwinia
Obiad:(typ: białkowy) duszona pierś z kurczaka + gotowane na parze brokuły
Kolacja:sałatka warzywna + sos winegret

 

PIĄTEK – przykładowy jadłospis na jeden dzień diety rozdzielnej dr Haya:
Śniadanie:(typ: białkowe) jajecznica ze szczypiorkiem, smażona na łyżce oliwy z oliwek
Obiad:(typ: węglowodanowy) kasza gryczana + kalafior
Kolacja:fasolka szparagowa + łyżeczka masła

 

SOBOTA – przykładowy jadłospis na jeden dzień diety rozdzielnej dr Haya:
Śniadanie:(typ: węglowodanowe) sałatka owocowa z owoców sezonowych;
Obiad:zupa pomidorowa + warzywa
Kolacja:ryż z owocami i cynamonem

 

NIEDZIELA – przykładowy jadłospis na jeden dzień diety rozdzielnej dr Haya:
Śniadanie:(typ: węglowodanowe) naleśniki z mąki pełnoziarnistej z dżemem
Obiad:(typ: białkowy) grillowany pstrąg z sokiem z cytryny + surówka z kuszonej kapusty
Kolacja:sałatka owocowa na bazie świeżych owoców egzotycznych

Początkowo dieta rozdzielna Hay’a była dedykowana wyłącznie osobom chorym na serce bądź nerki. Obecnie udowodniono, że może być ona stosowana przez każdego, kto pragnie znacząco polepszyć swoje samopoczucie. Osoby z nadwaga bądź otyłe mogą spodziewać się utraty wagi zależnej od ich indywidualnych predyspozycji – nawet do pięciu kilogramów miesięcznie. Prezentowany plan żywieniowy polecany jest również osobom borykającym się z nadciśnieniem, nadkwasotą żołądka, migrenami, napięciem nerwowym czy dolegliwościami okresu przekwitania 1.

Kilka kluczowych zasad przy diecie rozdzielna Hay’a 2:

 • Przed rozpoczęciem diety rozdzielnej przygotuj swój organizm tzn. Na dwa dni przed pij dużo płynów – ziołowych herbat bądź niegazowanej wody mineralnej. Jedz wyłącznie owoce bądź warzywa sezonowe.
 • Podczas diety staraj się jeść posiłki w ciszy i w spokoju – przeżuwaj każdy kęs rozkoszując się jego smakiem, tym samym Twój mózg szybciej otrzyma sygnał o tym, że jesteś już syty.
 • Nie opuszczaj posiłków, a gdy zdarzy Ci się jakiś pominąć nie jedz „podwójnie”.
 • Będąc na diecie dr Haya pij dużo płynów dziennie – najlepiej do dwóch litrów. Uwaga! Nie zaleca się popijania posiłków wodą. Płyny spożywaj na trzydzieści minut przed i po zjedzeniu.
 • Ogranicz spożywanie soli, zaś słodycze zastąp produktami nieprzetworzonymi – musli, sałatkami owocowymi, naleśnikami z dżemem, tostami na słodko, ryżem z owocami i cynamonem etc.

PRZECIWWSKAZANIA

Nie ma żadnych przeciwskazań do stosowania prezentowanej Dieta rozdzielna Hay’a. Kobiety w ciążą oraz matki karmiące, przed jej rozpoczęciem, powinny zgłosić się do lekarza celem skonsultowania ewentualnych skutków ubocznych.

MOŻLIWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Dieta rozdzielna Hay’a jest jedną z najzdrowszych, a zarazem najbezpieczniejszych diet redukcyjnych funkcjonujących na rynku. Zasadniczo wdrożenie opisywanego planu żywieniowego nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Należy jednak pamiętać, że dieta rozdzielna jest dietą oczyszczająco (detoksykującą). W pierwszych dniach jej stosowania możemy czuć się senni oraz zmęczeni. Do najpopularniejszych skutków ubocznych należą: utrata koncentracji, znacząco przyspieszony metabolizm, zawroty i bóle głowy, problemy układu trawiennego. Wszystkie negatywne objawy ustępują samoczynnie po kilku dniach 3.

BIBLIOGRAFIA:

1. Marsden K., Jak łączyć różne pokarmy – dieta doktora Williama Howarda Haya, Książka i Wiedza, Warszawa 2002 r;
2. Małachow G., Dieta lecznicza i rozdzielna, Aba, Warszawa 2005 r;
3. Wróbel Z., Wybierz swoją dietę, ZYSK I SK-A, Poznań 2006 r;
4. Jensen B., Poradnik dietetyczny – prawidłowa dieta receptą na zdrowie, Mada, Warszawa 2000 r.

Powyższe opracowanie przedstawia wiedzę i poglądy jej autorów według stanu na dzień sporządzenia niniejszego opracowania, które zostało przygotowane z zachowaniem należytej rzetelności oraz staranności przy utrzymaniu zasad metodologicznej poprawności, a także obiektywizmu na podstawie ogólnodostępnych informacji, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych według serwisu BioTrendy.pl w dniu publikacji opracowania. Serwis BioTrendy.pl nie gwarantuje jednakże ich kompletności oraz dokładności, w szczególności, w przypadku, gdyby informacje na podstawie, których wspierano się przy sporządzaniu powyższego opracowania okazały się niekompletne, niedokładne lub nie w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Serwis BioTrendy.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji. Ponadto serwis BioTrendy.pl nie stanowi oraz nie zastępuje porady lekarskiej, a także nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz zwartych w nim informacji, czy wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez uprzedniej, pisemnej zgody właścicieli serwisu BioTrendy.pl jest zabronione. Powyższe opracowanie stanowi utwór i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.).

Protected by Copyscape

Facebook Twitter

Zobacz również: