Dieta Samuraja – na czym polega? Jak stosować?

Dieta Samuraja – na czym polega? Jak stosować?

Dieta Samuraja to dość specyficzny program żywieniowy, który ujrzał światło dzienne w 2011 roku – za sprawą książki Nate Miyaki o tym samym tytule. Można śmiało stwierdzić, że dieta samuraja jest to połączenie kluczowych czynników znanej nie od dziś diety paleo z racjonalnymi wskazówkami dla sportowców i kulturystów, tradycyjną kuchnią japońską raz najnowszymi badaniami dziedzin z zakresu dietetyki i sportu. Jak łatwo się domyśleć, prezentowany program żywieniowy dedykowany jest przede wszystkim osobom aktywnym fizycznie.

Nadrzędnym celem diety samuraja jest poprawia nie tylko wyglądu, ale również zdrowia. Ten niecodzienny, aczkolwiek zdrowy i przemyślany plan żywieniowy stworzony został przez wspomnianego już trenera i dietetyka imieniem Nate Miyaki. On, jako jeden z niewielu specjalistów w zakresie szeroko pojętego sportu i zbilansowanego planu żywieniowego przyznał, że kluczem do sukcesu w zakresie idealnej sylwetki jest połączenie odpowiedniego planu dietetycznego i starannie dobranych ćwiczeń. Miyaki głosi, iż kilka prostych kroków wystarczy, aby osiągnąć idealne ciało, a przy okazji również zdrowie. Warto zaznaczyć, że dieta samuraja nie jest tym samym co znana nam dieta paleo. Wręcz przeciwnie – Miyaki wychodzi poza tradycyjny punkt widzenia (zero-jedynkowy) i analizuje problem diety i ćwiczeń fizycznych w znacznie szerszej perspektywie. To, co wyróżnia twórcę diety samuraja od innych dietetyków czy trenerów jest to, iż Miyaki nie odrzuca sztucznych suplementów diety oraz preparatów żywnościowych 2.

PROGRAM DIETY

Dieta samuraja w nieznacznym stopniu różni się od diety paleo. Można powiedzieć, że jest to połączenie paleo z bezglutenowymi zbożami. Prezentowany plan żywnościowy odrzuca żywność przetworzoną, gluten, nabiał, produkty bogate w lektyny i kwas fitowy, cukier i wiele, wiele więcej. Mimo że używamy tu stwierdzenia ‘program żywieniowy’, dieta samuraja składa się z kilku ważnych wskazówek – nie uwzględnia żadnego ścisłego programu, którego trzeba bezwzględnie przestrzegać. Ważne zasady:

 • Zarówno zboża jak i pseudozboża winny być namoczone w wodzie, fermentowane bądź kiełkowane. Tylko w tej formie pozbędziemy się z nich większości substancji antyodżywczych (głównie lektyn i kwasu fitowego);
 • Stosując dietę samuraja należy unikać pokarmów i produktów wysoceprzetworzonych. Przykładem mogą być tutaj wypieki na bazie mąki;
 • Będąc na diecie samuraja powinniśmy unikać soków owocowych, miodu, nektarów, a także syropu klonowego;
 • Jeśli chodzi o same owoce, warto ograniczyć się do maksymalnie 2 sztuk na dzień;
 • W czasie diety należy pić dużo płynów – głównie wodę, zieloną herbatę, a także czarną kawę;
 • Nie zaleca się spożywania w czasie diety samuraja alkoholu;
 • W przypadku sportowców nie należy zapominać o odpowiedniej suplementacji, w tym BCAA (przed treningiem).

Przy diecie samuraja ważna jest pora jedzenia posiłków. Trening należy odbywać na czczo, zaś węglowodany spożywać w godzinach popołudniowych 1.

NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANE SUPLEMENTY DIETY W KATEGORII ODCHUDZANIE I DIETA (1):


(1) Powyższe zestawienie przedstawia najczęściej wybierane produkty w danej kategorii, w ramach serwisu BioTrendy.pl

JADŁOSPIS PODCZAS DIETY

Jak można zauważyć, dieta samuraja jest dietą bardzo wymagającą, zwłaszcza jeżeli chodzi o dobór pokarmów. Jakie produkty są w niej dozwolone?

Produkty dozwolone w czasie diety samuraja:

 • Rośliny bulwiaste, w szczególności ziemniaki, bataty oraz topinambur;
 • Większość owoców;
 • Ryż za wyjątkiem ryżu brązowego;
 • Zboża oraz pseudozboża: kasza jaglana zakwas z mąki bezglutenowej, nasiona chia, amarantus, komosa ryżowa, gryka oraz kasza gryczana;
 • Inne nasiona: kasztany oraz konopie, a także mąki stworzone na ich bazie.

W diecie samuraja nie ma miejsca na produkty przetworzone. Decydując się na ten plan żywieniowy musimy zrezygnować z mleka oraz przemysłowego nabiału, większości olejów roślinnych, gotowych dań do piekarniki i mikrofali, potraw typu fast-food, cukru rafinowanego, pszenicy oraz zbóż o wysokiej zawartości glutenu, roślin strączkowych (ze względu na lektyny wywołujące odpowiedź autoimmunologiczną). Oprócz wyżej wymienionych produktów węglowodanowych spożywać możemy również:

 • Wysokojakościowe mięso;
 • Ryby;
 • Jaja;
 • Masło, olej kokosowy, oliwę z oliwek;
 • W nieznacznych ilościach orzechy i nasiona.

Dieta samuraja wymusza na nas spożywanie dość specyficznych produktów żywieniowych. Niestety, większość z zalecanych składników jest trudnodostępna – zwłaszcza w przypadku małych miast i niewielkich miejscowości. Oprócz tradycyjnych ziemniaków warto włączyć doń topinambur, yam, mąkę kasztanową i same kasztany, mąkę konopną, amarantus, zakwas z mąki gryczanej, ryż basmati etc.

Typowy jadłospis Samuraja 3
Śniadanie:Jajecznica z 1-3 jaj
Szpinak lub inne warzywa
Kawa lub herbata
Przekąska:1 banan
Obiad:100-250 gram chudego mięsa
Warzywa
1-2 garście orzechów
Kolacja:100-250 gram chudego mięsa lub ryby
Sałatka brokułowa
Szklanka ugotowanego ryżu

A oto jadłospis jednej z firm oferujących tzn. dietę pudełkową: CateringDieta (CD) 4:
Śniadanie:Ziołowa pasta z kurczaka na paprykowych łódeczkach, mini sałatka ze szpinakiem, papryką, selerem naciowym, pomidorkami chery, szczypiorkiem i orzechami brazylijskimi, sos winegret
Przekąska:Tarta samuraja z brokułem, papryką i łososiem, mini sałatka z listkami roszponki, krążkami blanszowanej cukinii, paseczkami papryki, wiórkami marchewki, krążkami oliwek i lekkim dressingiem
Obiad:Roladka drobiowa faszerowana plackiem jajecznym ze szczypiorkiem i papryką na sosie z pieczonej żółty ryż basmati, surówka z kolorowej kapusty z marchewką i selerem
Przekąska:Złociste sajgonki z mięsem drobiowym i warzywami, sos słodkie chili
Kolacja:Szaszłyk z pulpecikami wołowymi, papryką, cukinią, ananasem i pieczarkami na musie pomidorowym z nutką czosnku, kasza gryczana, kolorowa fasolka szparagowa w sezamie z pieczona papryką

Można zauważyć, że dieta samuraja, jak na tak małą ilość produktów, jest niezwykle zróżnicowana i smaczna. Decydując się na ten plan żywieniowy nic nie stoi na przeszkodzie byśmy spożywali smaczne i pożywne posiłki jak jajecznica na boczku z cebulką, stek z ziemniakami, krem z brokułów, gulasz z polędwicy wieprzowej z kaszą gryczaną czy nawet ryż z jabłkami i cynamonem słodzony ksylitolem.

PRZECIWWSKAZANIA

Dieta samuraja bez wątpienia nie jest dla każdego. Nie da się ukryć, że jest to dieta przeznaczona przede wszystkim dla osób aktywnie uprawiających sport. Prezentowany plan żywieniowy wykluczają alergie i nadwrażliwości na podane produkty, a także choroby autoimmunologiczne. Nie zaleca się również, by dietę tą stosowały osoby z cukrzycą, depresją, refluksami, wrzodami, a także problemami jelitowymi.

MOŻLIWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Niezwykle ciężko jest mówić o skutkach ubocznych diety samuraja, gdyż nie ma żadnych rzetelnych źródeł opowiadających o samym programie żywieniowych. Poza książką twórcy prezentowanej diety, nie znajdziemy naukowych informacji w tej kwestii. Dieta samuraja nie została poddana odpowiednim badaniom, a co za tym idzie – zarówno jej korzyści jak i skutki uboczne nie są znane. Przed zastosowaniem niniejszego planu żywieniowego zaleca się skonsultowanie tej decyzji z lekarzem. Dotyczy to przede wszystkim sportowców – zawodowców, a także zawodników sportów walki.

Powyższe opracowanie przedstawia wiedzę i poglądy jej autorów według stanu na dzień sporządzenia niniejszego opracowania, które zostało przygotowane z zachowaniem należytej rzetelności oraz staranności przy utrzymaniu zasad metodologicznej poprawności, a także obiektywizmu na podstawie ogólnodostępnych informacji, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych według serwisu BioTrendy.pl w dniu publikacji opracowania. Serwis BioTrendy.pl nie gwarantuje jednakże ich kompletności oraz dokładności, w szczególności, w przypadku, gdyby informacje na podstawie, których wspierano się przy sporządzaniu powyższego opracowania okazały się niekompletne, niedokładne lub nie w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Serwis BioTrendy.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji. Ponadto serwis BioTrendy.pl nie stanowi oraz nie zastępuje porady lekarskiej, a także nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz zwartych w nim informacji, czy wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez uprzedniej, pisemnej zgody właścicieli serwisu BioTrendy.pl jest zabronione. Powyższe opracowanie stanowi utwór i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.).

Protected by Copyscape

Facebook Twitter

Zobacz również: