Dieta strukturalna – na czym polega? Jak stosować?

Dieta strukturalna – na czym polega? Jak stosować?

Dieta strukturalna to niezwykle atrakcyjny plan żywieniowy stworzony przez lekarza bariatrę doktora Marka Bardadyna – specjalisty w zakresie odchudzania oraz odżywiania, a także eksperta w leczeniu schorzeń cywilizacyjnych. Bardadyn ma na swoim koncie szereg bestsellerów, w których opisuje założenia opracowanej przez siebie diety, a także sposoby walki z dolegliwościami XXI wieku (Kody młodości, Odchudzanie weekendowe, Odchudzająca książka kucharska, Odmładzająca książka kucharska, Nałóg jedzenia, Koktajle odchudzające, Jadłospisy Polikliniki Dr Bardadyn). Już same nazwy wymienionych publikacji wskazują cel diety strukturalnej – odmłodzenie, wyszczuplenie, regeneracja, a także wzmocnienie. Marek Bardadyn poruszył niezwykle ważne kwestie związane z redukcją tkanki tłuszczowej – stabilizację masy ciała. W porównaniu do innych diet, dieta strukturalna zapewnia trwałe i co najważniejsze zdrowe efekty 1.

PROGRAM DIETY

Dieta strukturalna, chociaż ciekawa, jest w dużej mierze produktem komercyjnym (co będzie można zauważyć w dalszej części artykułu). Tak jak każdy program żywieniowy, również i ten składa się z szeregu zaleceń i wskazówek. Rozwiązanie dedykowane przez doktora Bardadyna bazuje na naturalnych, zdrowych produktach o wysokiej zawartości witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Z drugiej jednak strony, dieta strukturalna jest dietą niskokaloryczną. Zalecane przez Bardadyna produkty stymulują aktywność tkanki łącznej odpowiedzialnej za regenerację na poziomie komórkowym, co prowadzić ma do wyraźnego odmłodzenia organizmu. W efekcie, dostosowanie się do zaleceń doktora Bardadyna skutkuje poprawą stanu cery oraz błon śluzowych, wzmocnieniem struktury układu kostno-stawowego, mięśni oraz naczyń krwionośnych. Co więcej, dieta strukturalna wpływa na poprawę morfologii, normalizuje poziom glukozy i cholesterolu we krwi, a także oczyszcza organizm. Zastosowanie się do określonych przez twórcę diety wskazówek pozwala osiągnąć upragnioną wagę i obniżyć wiek biologiczny – przy jednoczesnym zachowaniu dobrego samopoczucia – o co najmniej 10 lat 2, 3.

  • W zależności od preferencji, doktor Bardadyn oferuje nam kilka różnych wariantów swojej diety – 800 kcal (intensywnie odchudzający), 1000 kcal (odchudzający), 1200 kcal (odchudzająco-oczyszczający), 1600 kcal (odmładzająco-regenerujący), 2000 kcal (dla sportowców) 1200 kcal (odchudzający, bezglutenowy), cukrzycowy, cholesterolowy oraz przeciwnowotworowy. Każdą dietę można zakupić na stronie twórcy. Przykładowo: Dieta 800 kcal bazuje na 5 pełnowartościowych posiłkach/dobę, naturalnych produktach, świeżych koktajlach. Całość przeznaczona jest na 4 tygodnie. Po tym czasie należy przejść na kolejną rekomendowaną przez doktora dietę – 1000 bądź 1200 kcal;
  • Podstawowa zasada opisywanej diety odnosi się do rodzaju spożywanych produktów – co najmniej 2/3 spożywanych dziennie produktów musi należeć do tzn. produktów strukturalnych. Każda zakupiona na stronie doktora Bardadyna dieta posiada pełen jadłospis razem z listą zakupów. Im większy procent diety będą stanowiły produkty strukturalne, tym lepsze efekty osiągnie się na jej koniec;
  • Przy diecie strukturalnej niezwykle ważne jest regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Doktor Bardadyn opracował specjalny zestaw ćwiczeń odmładzających, z którym można zapoznać się w jego książce Kody Miłości;
  • Co najmniej raz w roku należy pojechać na wczasy odchudzające doktora Bardadyna do jednego z współpracujących z nim ośrodków. W czasie turnusu realizowana jest dieta odchudzająca, odmładzająca oraz oczyszczająca – w wersji tradycyjnej bądź wegetariańskiej. Koszt tego typu wyjazdu uzależniony jest oczywiście od miejsca -w 5-gwiazdkowym hotelu w Kołobrzegu zapłacimy zań od 2763 zł/ 7 dni, w nowoczesnym centrum SPA w Ustroniu od 1330 zł /7 dni, w najbardziej luksusowym hotelu Warszawy „cena ustalana jest indywidualnie według zamówienia”. Do wyboru mamy kilka podobnych rangą lokalizacji 8.
NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANE SUPLEMENTY DIETY W KATEGORII ODCHUDZANIE I DIETA (1):


(1) Powyższe zestawienie przedstawia najczęściej wybierane produkty w danej kategorii, w ramach serwisu BioTrendy.pl

JADŁOSPIS PODCZAS DIETY

Każdy produkt został opatrzony odpowiednią ilością gwiazdek (od 1 do 5). Im więcej, tym większa wartość produktu – 5-gwiazdkowa ocena oznacza, iż produkt jest obowiązkowy w diecie, gdyż jego wartości odżywcze są najcenniejsze 4, 5.

 

Produkty wskazane w diecie strukturalnej:
BioTrendy - 5 Gwiazdek

Kasza gryczana, zarodki pszenne, płatki owsiane, czosnek, kapusta, awokado, czarne jagody, wiśnie, nasiona słonecznika, pestki dyni, siemię lniane, soczewica, jaja, soja, napar ze skrzypu, herbata zielona.

BioTrendy - 4 Gwiazdki

Kasza jaglana, kiełki pszenicy, ryż dziki, otręby owsiane i pszenne, buraki, marchewka, papryka, rzeżucha, sałata, ananas, banan, grejpfrut, czarna porzeczka, winogrona, żurawina, figi, orzechy brazylijskie sezam, groch, łosoś, tofu, tuńczyk, oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany, herbata czerwona, kakao, melasa trzcinowa.

BioTrendy - 3 Gwiazdki

Chleb pełnoziarnisty, makaron razowy, ryż brązowy, cebula, kalafior, pomidory, rzodkiewka, szpinak, ziemniaki, jabłka, maliny, morele, śliwki, truskawki, migdały, orzechy nerkowca, orzechy laskowe, orzechy włoskie, fasola, jogurt, kefir, kurczak, śledź, wątróbka cielęca/drobiowa, mleko sojowe, czekolada gorzka, drożdże piwne.

BioTrendy - 2 Gwiazdki

Brukselka, cykoria, oliwki, pietruszka, cytryna, kiwi, mintaj, sola, naturalne soki owocowe/warzywne.

BioTrendy - 1 Gwiazdka

Muesli bez cukru, pstrąg, masło.

 

Przykładowy posiłek zgodny z założeniami doktora Bardadynaze – Frittata z cebulą i pomidorem na jedną porcję:
Produkty:

2 jajka, średnia cebula, średni pomidor, łyżeczka oliwy, sól, oregano, łyżka posiekanego szczypiorku, kromka pieczywa razowego.

Sposób przygotowania:

Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę. Podsmaż cebulę na oliwie na małej patelni z żaroodpornym uchwytem. Rozbij jajka do miseczki, dokładnie je wymieszaj z solą i wlej na patelnię z cebulą. Podsmaż chwilę aż jajka lekko się zetną od spodu. Zdejmij patelnię, połóż na jajkach 3 dość grube plastry pomidora, posyp oregano i wstaw patelnię na 5-10 minut do piekarnika nagrzanego do 200oC. Podaj posypaną świeżym posiekanym szczypiorkiem z kromką pieczywa pełnoziarnistego 8.

PRZECIWWSKAZANIA

Wśród przeciwwskazań do diety strukturalnej należy wymienić problemy finansowe bądź niestabilne źródło dochodu. Plan żywieniowy doktora Bardadyna bazuje na stworzonym przez niego jadłospisie, dostępnych w jego sklepie koktajlach, a dodatkowo uwzględnia wymyślone przez niego zestawy ćwiczeniowe oraz coroczne turnusy odmładzająco-regenerująco-oczyszczające wyłącznie w hotelach 5-gwiazdkowych (stąd pewnie zamiłowanie do oznaczania produktów gwiazdkami) 6.

MOŻLIWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Poza ewentualnymi odsetkami od kredytu bądź niespłaconą chwilówką wydaje się, że dieta strukturalna jest zdrowa, przyjemna i pozbawiona ewentualnych skutków ubocznych. Jedynie w przypadku diety 800, 1000 i 1200 kcal można mieć obawy, że podaż kaloryczna będzie za mała, co przełoży się na problemy zdrowotne 7.

BIBLIOGRAFIA:

1. Bardadyn M.,Dietetyczne przepisy. Schudnij z dietą strukturalną., REBIS 2017;
2. Bardadyn M.,Kody młodości, REBIS 2006;
3. Bardadyn M.,Odchudzająca książka kucharska, REBIS 2008;
4. Bardadyn M.,Nałóg jedzenia, REBIS 2011;
5. Bardadyn M.,Odchudzanie weekendowe, REBIS 2007;
6. Szaciłło M., Szaciłło K., Jedzenie, które leczy. Kuchnia zgodna z zasadami medycyny ajurwedyjskiej, Zwierciadło 2017;
7. Hartwig M., Hartwig D., Zdrowie zaczyna się od jedzenia, LAURUM 2013;
8. Dietastrukturalna.pl

Powyższe opracowanie przedstawia wiedzę i poglądy jej autorów według stanu na dzień sporządzenia niniejszego opracowania, które zostało przygotowane z zachowaniem należytej rzetelności oraz staranności przy utrzymaniu zasad metodologicznej poprawności, a także obiektywizmu na podstawie ogólnodostępnych informacji, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych według serwisu BioTrendy.pl w dniu publikacji opracowania. Serwis BioTrendy.pl nie gwarantuje jednakże ich kompletności oraz dokładności, w szczególności, w przypadku, gdyby informacje na podstawie, których wspierano się przy sporządzaniu powyższego opracowania okazały się niekompletne, niedokładne lub nie w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Serwis BioTrendy.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji. Ponadto serwis BioTrendy.pl nie stanowi oraz nie zastępuje porady lekarskiej, a także nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz zwartych w nim informacji, czy wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez uprzedniej, pisemnej zgody właścicieli serwisu BioTrendy.pl jest zabronione. Powyższe opracowanie stanowi utwór i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.).

Protected by Copyscape

Facebook Twitter

Zobacz również: