Posted on

📝 L-karnityna – właściwości i zastosowanie

BioTrendy - L-karnityna (3-hydroksy-4-(trimetyloamonio)butanian) PL - właściwości i zastosowanie

Aby stwierdzić, czy L-karnityna jest rzeczywiście skutecznym środkiem na odchudzanie, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: „czym właściwie jest ten związek oraz za co odpowiada”. L-karnityna to naturalny środek odżywczy, który pełni istotną rolę w procesie przemiany energii. Przede wszystkim odpowiada za transport tłuszczy do mitochondrii. Wbrew pozorom proces ten ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o odchudzanie. Przetransportowane za pomocą L-karnityny tłuszcze zostają przemienione w energię, która następnie jest dostarczana do wszystkich organów naszego ciała, w tym serca, mięśni oraz wątroby.

L-karnityna bardzo często nazywana jest „prochami dla kulturystów” albo „dopalaczami dla sportowców”. Nic bardziej mylnego. Naukowcy nazywają L-karnitynę substancją witamino pochodną. Organizm ludzki zawiera do 25 gramów tej substancji – ¼ syntezuje sam, resztę zaś pobiera z pożywienia. Najwięcej L-karnityny znajdziemy w mięsie – dziczyźnie, baraninie, wołowinie. Znaczne ilości tego związku znajdują się również w wieprzowinie, drobiu oraz rybach. Śladowe ilości L-karnityny posiadają: mleko, sery i ogólnie nabiał, a także grzyby i owoce.

Niedobór L-karnityny prowadzi do znaczącego pogorszenia się sprawności fizycznej oraz intelektualnej organizmu. Nawet niewielkie braki mogą spowodować znaczne zmęczenie organizmu, a w skrajnych wypadkach doprowadzić do jego wyczerpania. Tak jak wspomnieliśmy, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że L-karnityna odgrywa ważną rolę w szeroko pojętym procesie odchudzania. Związek ten ma znaczący wpływ na metabolizm tłuszczów w organizmie, a co za tym idzie – na utratę nadprogramowych kilogramów. L-karnityna transportuje kwasy tłuszczowe do mitochondriów, gdzie te ulegają utlenieniu. Finalnie powstaje energia niezbędna przy realizacji podstawowych funkcji życiowych. Mówiąc prościej, związek ten pozwala dostosować się do radykalnych zmian w diecie, zredukować ilość spożywanych kalorii, a także ograniczyć niepohamowany apetyt. Naukowcy dowodzą, że odchudzanie się przy niedoborze L-karnityny jest praktycznie niemożliwe – nie przynosi oczekiwanych, pożądanych efektów.

L-karnityna sprawdza się także przy długotrwałym wysiłku, a więc gdy nasze odchudzanie przebiega z udziałem wysiłku fizycznego. Związek ten optymalizuje procesy energetyczne zachodzące w mięśniach i przyspiesza ich regenerację po wysiłku. Finalnie mamy więcej chęci, motywacji i sił na kolejną porcję solidnych ćwiczeń. Lekarze i naukowcy udowodnili również, że L-karnityna posiada zdolności odtruwające, a więc działa detoksykująco na cały organizm. Nie tylko eliminuje wodne rodniki, ale również zabezpiecza komórki przed ich negatywnym wpływem – między innymi zapobiega starzeniu się skóry. Oczywiście omawiana substancja posiada znacznie więcej pozytywnych właściwości stosowana profilaktycznie niweluje ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, nerek neurologicznych, wątroby, psychicznych, a także nowotworowych. Sprawdza się także w leczeniu bezpłodności.

SUPLEMENTY DIETY ZAWIERAJĄCE L-KARNITYNĘ (1):


(1) Powyższe zestawienie przedstawia najczęściej wybierane produkty w danej kategorii, w ramach serwisu BioTrendy.pl

Powyższe opracowanie przedstawia wiedzę i poglądy jej autorów według stanu na dzień sporządzenia niniejszego opracowania, które zostało przygotowane z zachowaniem należytej rzetelności oraz staranności przy utrzymaniu zasad metodologicznej poprawności, a także obiektywizmu na podstawie ogólnodostępnych informacji, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych według serwisu BioTrendy.pl w dniu publikacji opracowania. Serwis BioTrendy.pl nie gwarantuje jednakże ich kompletności oraz dokładności, w szczególności, w przypadku, gdyby informacje na podstawie, których wspierano się przy sporządzaniu powyższego opracowania okazały się niekompletne, niedokładne lub nie w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Serwis BioTrendy.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz zwartych w nim informacji, czy wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez uprzedniej, pisemnej zgody właścicieli serwisu BioTrendy.pl jest zabronione. Powyższe opracowanie stanowi utwór i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.).Protected by Copyscape

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.