Posted on

📝 Resweratrol – właściwości i zastosowanie

BioTrendy - Resweratrol ((E)-3,5,4'-trihydroksystilben) PL - właściwości i zastosowanie

Z jednej strony nazwa ta brzmi znajomo, z drugiej jednak… tak do końca nie wiadomo o co chodzi. Co to jest Resweratrol, jakie wykazuje właściwości i gdzie go możemy znaleźć?

Resweratrol to substancja, która naturalnie występuje w codziennie spożywanych przez nas produktach np. w czerwonym winie. Naukowcy są przekonani, że to właśnie ona odpowiada za doskonałe zdrowie Francuzów, zwłaszcza w zakresie układu sercowo-naczyniowego. Resweratrol jest nieoceniony przy leczeniu cukrzycy, zapobieganiu nowotworom, a także… redukcji nadwagi. Niektórzy twierdzą, że ta magiczna substancja pozwala przedłużyć życie.

Resweratrol jest antyoksydantem, czyli utleniaczem – substancja ta jest odpowiedzialna za zwalczanie wodnych rodników, które jak wiemy prowadzą do szybkiego starzenia się skóry i licznych chorób, również nowotworowych. Najwięcej tej cudownej substancji znajdziemy w świeżych, czerwonych winogronach, a dokładnie w ich skórkach. W mniejszych ilościach Resweratrol znajduje się także w: owocach jagodowych (morwy, żurawina, borówka, jagody), jabłkach, orzechach, czekoladzie i kakao oraz w skórkach pomidorów.

Resweratrol wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych – na szczególne uwzględnienie zasługuje jego dobroczynny wpływ na układ krążenia. Specjaliści potwierdzili, iż Resweratrol hamuje agregację płytek krwi, a co za tym idzie – zapobiega tworzeniu się niebezpiecznych zakrzepów. Związek ten zmniejsza wchłanianie tzn. „złego” cholesterolu LDL, a tym samym zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę i inne układu sercowo-naczyniowego (zawał serca, choroba wieńcowa). Udowodniono, że Resweratrol obniża ciśnienie krwi to prawidłowego poziomu.

Resweratrol ma duży wpływ na regulację równowagi energetycznej – mówiąc prościej, związek ten odgrywa znaczącą rolę w chorobach „dietozależnych” – przy nadwadze, otyłości i cukrzycy. Substancja stymuluje proces rozpadu komórek tłuszczowych, a także przeciwdziała zaburzeniom metabolicznym. Wielu naukowców i lekarzy jest przekonanych, że Resweratrol posiada właściwości antynowotworowe – zapobiega powstawaniu nowych komórek rakowych, hamuje rozprzestrzenianie tych istniejących, a także ogranicza przerzuty. Ten skuteczny przeciwutleniacz zmniejsza ryzyko chorób neurodegradacyjnych, w tym choroby Alzheimera.

Resweratrol wykazuje różne rezultaty u różnych osób – specjaliści twierdzą, że nie są one jednak takie same dla wszystkich. Wprawdzie nie zaobserwowano żadnych działań ubocznych związanych z regularnym spożywaniem suplementu diety na bazie tego przeciwutleniacza, aczkolwiek nie u wszystkich pojawiały się takie same efekty. Jeśli chodzi o kobiety, które zażywały środek z Resweratrolem na odchudzanie – część z nich straciła kilkanaście, a część tylko kilka kilogramów w tym samym czasie.

Nieoficjalnie mówi się, że Resweratrol przedłuża ludzkie życie. Jak na razie nie zostało to potwierdzone odpowiednimi badaniami. Wiadomo jednak, że Resweratrol w połączeniu z odpowiednią dietą zwiększa jakość życia oraz ogólną wydolność całego organizmu.

SUPLEMENTY DIETY ZAWIERAJĄCE RESWERATROL (1):


(1) Powyższe zestawienie przedstawia najczęściej wybierane produkty w danej kategorii, w ramach serwisu BioTrendy.pl

Powyższe opracowanie przedstawia wiedzę i poglądy jej autorów według stanu na dzień sporządzenia niniejszego opracowania, które zostało przygotowane z zachowaniem należytej rzetelności oraz staranności przy utrzymaniu zasad metodologicznej poprawności, a także obiektywizmu na podstawie ogólnodostępnych informacji, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych według serwisu BioTrendy.pl w dniu publikacji opracowania. Serwis BioTrendy.pl nie gwarantuje jednakże ich kompletności oraz dokładności, w szczególności, w przypadku, gdyby informacje na podstawie, których wspierano się przy sporządzaniu powyższego opracowania okazały się niekompletne, niedokładne lub nie w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Serwis BioTrendy.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz zwartych w nim informacji, czy wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez uprzedniej, pisemnej zgody właścicieli serwisu BioTrendy.pl jest zabronione. Powyższe opracowanie stanowi utwór i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.).Protected by Copyscape

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.